WC Vendors - en to it_IT translation catalogue (2183 entries)

en:  Delete
it_IT:  Elimina

en:  Duplicate
it_IT:  Duplica

en:  Edit
it_IT:  Modifica

en:  From time to time you may wish to stop a Vendor from creating any further new products. This allows you to implement some admin control without completely disabling the Vendor.
it_IT: Di tanto in tanto potresti voler impedire a un Venditore di creare ulteriori nuovi prodotti. Questo ti permette di implementare un certo controllo amministrativo senza disabilitare completamente il Venditore.

en:  Show the total number of product sales by this vendor on their store.
it_IT: Mostra il numero totale di vendite di prodotti effettuate da questo venditore nel loro negozio.

en:  Store
it_IT: Negozio

en:  ago you wrote :
it_IT: fa hai scritto:

en:  of
it_IT:  di

en:  to
it_IT:  a

en: "%s" separate terms
it_IT: "%s" termini separati

en: "You must accept the terms and conditions."
it_IT: Devi accettare i termini e le condizioni per diventare un venditore.

en: #%1$s &ndash; The downloadable file %2$s cannot be used as it does not exist on the server.
it_IT: #%1$s &ndash; Il file scaricabile %2$s non può essere utilizzato poiché non esiste sul server.

en: #%1$s &ndash; The downloadable file %2$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %3$s
it_IT: #%1$s &ndash; Il file scaricabile %2$s non può essere utilizzato poiché non ha un tipo di file consentito. I tipi consentiti includono: %3$s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
it_IT: #%s &ndash; Il SKU della variante deve essere univoco.

en: %1$s Your current version %2$s will be deactivated. Please upgrade to the latest version.
it_IT: %1$s La tua versione attuale %2$s sarà disattivata. Si prega di aggiornare all'ultima versione.

en: %1$s application will either be approved, denied, or pending. %2$s
it_IT: L'applicazione %1$s sarà approvata, negata o in sospeso. %2$s

en: %1$s has marked  order #%2$s as shipped.
it_IT: %1$s ha contrassegnato l'ordine #%2$s come spedito.

en: %1$s has marked your order #%2$s as shipped. The items that are shipped are as follows
it_IT: %1$s ha contrassegnato il tuo ordine #%2$s come spedito. Gli articoli spediti sono i seguenti

en: %qty% tags are available, use up and down arrow keys to navigate.
it_IT: Sono disponibili %qty% tag, usa i tasti freccia su e giù per navigare.

en: %qty% variation
it_IT: %qty% variazione

en: %qty% variations
it_IT: %qty% variazioni

en: %s Application - deprecated
it_IT: Applicazione %s - deprecata

en: %s Application Approved
it_IT: ID Richiesta (Application ID)

en: %s Application Denied
it_IT: ID Richiesta (Application ID)

en: %s Approval
it_IT: Approva

en: %s Commission %%
it_IT: Commissione

en: %s Dashboard
it_IT: Dashboard venditore

en: %s Email
it_IT: Email:

en: %s ID
it_IT: ID %s

en: %s List Page
it_IT: Pagina elenco %s

en: %s Notifications
it_IT: %s Notifiche

en: %s Order &ndash; %s
it_IT: %s Ordine &ndash; %s

en: %s Orders
it_IT: Ordini

en: %s Registration
it_IT: Registrazione

en: %s Role
it_IT: Ruolo %s

en: %s Shipping
it_IT: Spedizione

en: %s Shop Settings
it_IT: Impostazioni del negozio

en: %s Store
it_IT: Negozio %s

en: %s Store
it_IT: Negozio %s

en: %s Store Info
it_IT: Informazioni Negozio %s

en: %s Store Info Label
it_IT: Etichetta Informazioni Negozio %s

en: %s Store URL
it_IT: URL del negozio %s

en: %s Taxes
it_IT: Tasse

en: %s Terms Page
it_IT: Pagina termini %s

en: %s Username
it_IT: Username API (API Username)

en: %s application approved
it_IT: Domanda %s approvata

en: %s application received
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: %s application will either be approved, denied, or pending. <strong>This email has been deprecated.</strong>
it_IT: La richiesta del venditore sarà approvata, negata o messa in sospeso.

en: %s does not support your store currency.
it_IT: %s non supporta la valuta del tuo negozio.

en: %s has added a tracking number to your order. You can track this at the following url.
it_IT: %s ha aggiunto un numero di tracciamento al tuo ordine. Puoi tracciarlo al seguente url.

en: %s has been <b>approved</b>.
it_IT: Il venditore è stato <b>approvato</b>.

en: %s has been <b>denied</b>.
it_IT: Il venditore <b>non è stato accettato</b>.

en: %s has marked as shipped.
it_IT: Segna come spedito

en: %s has marked as unshipped.
it_IT: %s ha contrassegnato come non spedito.

en: %s has shipped
it_IT: Segna come spedito

en: %s has shipped - deprecated
it_IT: %s è stato spedito - deprecato

en: %s name
it_IT: Nome %s

en: %s notify application
it_IT: Richiesta venditore

en: %s notify approved
it_IT: approvata

en: %s notify cancelled order
it_IT: %s notifica ordine annullato

en: %s notify denied
it_IT: Notifica venditori

en: %s notify order
it_IT: %s notifica ordine

en: %s plural term
it_IT: Termine plurale %s

en: %s singluar term
it_IT: Termine singolare di %s

en: %s singular term
it_IT: Termine singolare %s

en: %s store Info label
it_IT: Etichetta Info negozio %s

en: %s variation | %s variations
it_IT[0]: %s variazione
it_IT[1]: %s varianti

en: 24/7 help and support resources
it_IT: Risorse di aiuto e supporto 24/7

en: 3rd Party Extensions
it_IT: Estensioni di terze parti

en: <b>WC Vendors Marketplace is inactive</b>. WC Vendors Marketplace requires a minimum of WooCommerce 3.0.0 to operate.
it_IT: <b>WC Vendors Marketplace è inattivo</b>. WC Vendors Marketplace richiede un minimo di WooCommerce 3.0.0 per funzionare.

en: <br />This sets the page used to display a paginated list of all %1$s stores. Your %1$s stores will be available at <code>%2$s/page-slug/store-name/</code><br />This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_vendorslist]</code>
it_IT: <br />Questa imposta la pagina utilizzata per visualizzare un elenco paginato di tutti i negozi %1$s. I tuoi negozi %1$s saranno disponibili su <code>%2$s/page-slug/store-name/</code><br />Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_vendorslist]</code>

en: <br />This sets the page used to display the %s orders page. This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_orders]</code>
it_IT: <br />Questa imposta la pagina utilizzata per visualizzare la pagina degli ordini %s. Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_orders]</code>

en: <br />This sets the page used to display the %s shop settings page. This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_shop_settings]</code>
it_IT: <br />Questa imposta la pagina utilizzata per visualizzare la pagina delle impostazioni del negozio %s. Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_shop_settings]</code>

en: <br />This sets the page used to display the front end %s dashboard. This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_vendor_dashboard]</code>
it_IT: <br />Questa imposta la pagina utilizzata per visualizzare il dashboard del front-end %s. Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_vendor_dashboard]</code>

en: <br />This sets the page used to display the terms and conditions when a %s signs up.
it_IT: <br />Questo imposta la pagina utilizzata per visualizzare i termini e le condizioni quando un %s si iscrive.

en: <h3>PayPal Adaptive Payments - Please Note: PayPal Adaptive Payments has been deprecated by PayPal as of September 2017. These options are for existing users only. This will be completely removed in a future version.</h3>
it_IT: <h3>Pagamenti Adattivi PayPal - Nota: I Pagamenti Adattivi PayPal sono stati deprecati da PayPal a partire da settembre 2017. Queste opzioni sono solo per utenti esistenti. Questo verrà completamente rimosso in una versione futura.</h3>

en: <strong>Payments controls how your %s commission is paid out. These settings only function if you are using a supported gateway.</strong>
it_IT: <strong>I pagamenti controllano come viene pagata la tua commissione %s. Queste impostazioni funzionano solo se si utilizza un gateway supportato.</strong>

en: <strong>WC Vendors Update Required.</strong> &#8211; We need to upgrade your configuration to the latest version.
it_IT: <strong>Aggiornamento WC Vendors richiesto.</strong> &#8211; Dobbiamo aggiornare la tua configurazione all'ultima versione.

en: <strong>Welcome to WC Vendors</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start your marketplace
it_IT: <strong>Benvenuto in WC Vendors</strong> &#8211; Sei quasi pronto per avviare il tuo marketplace

en: <strong>Your theme (%1$s) contains outdated copies of some WC Vendors template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WC Vendors. You can see which files are affected from the <a href="%2$s">system status page</a>. If in doubt, check with the author of the theme.
it_IT: <strong>Il tuo tema (%1$s) contiene copie obsolete di alcuni file di template di WC Vendors.</strong> Questi file potrebbero aver bisogno di essere aggiornati per garantire la compatibilità con la versione attuale di WC Vendors. Puoi vedere quali file sono interessati dalla <a href="%2$s">pagina di stato del sistema</a>. In caso di dubbio, verifica con l'autore del tema.

en: A %s has marked part of your order as shipped. The items that are shipped are as follows:
it_IT: Il venditore ha segnato parte del tuo ordine come spedito. Gli articoli segnati come spediti sono i seguenti:

en: A category is required.
it_IT: È richiesta una categoria.

en: A download file is required.
it_IT: È richiesto un file di download.

en: A gallery image is required.
it_IT: È necessaria un'immagine della galleria.

en: A growing set of commonly-used WooCommerce admin tools such as deleting WooCommerce data in bulk, such as products, orders, coupons, and customers. It also adds extra small features, order filtering, and more.
it_IT: Un set in crescita di strumenti amministrativi WooCommerce comunemente usati come l'eliminazione di dati WooCommerce in massa, come prodotti, ordini, coupon e clienti. Aggiunge anche piccole funzionalità extra, filtraggio degli ordini e altro ancora.

en: API Password
it_IT: Password API (API Password)

en: API Signature
it_IT: Firma API (API Signature)

en: API Username
it_IT: Username API (API Username)

en: About
it_IT: Informazioni

en: About The Makers - Rymera Web Co
it_IT: Informazioni sui Creatori - Rymera Web Co

en: About WC Vendors
it_IT: WC Vendors

en: Accept Stripe Payments & Automatically Pay Vendors
it_IT: Accetta Pagamenti Stripe e Paga Automaticamente i Venditori

en: Accept a monthly fee (compatible with WooCommerce Subscriptions).
it_IT: Accetta una quota mensile (compatibile con WooCommerce Subscriptions).

en: Accept orders via a special invoice payment gateway method which lets your customer enter their order without upfront payment. Then just issue an invoice from your accounting system and paste in the number.
it_IT: Accetta ordini tramite un metodo speciale di gateway di pagamento con fattura che consente al cliente di inserire l'ordine senza pagamento anticipato. Quindi basta emettere una fattura dal sistema contabile e incollare il numero.

en: Access Denied
it_IT: Accesso Negato

en: Access our self-service help documentation via the Knowledge Base. You'll find answers and solutions for a wide range of well known situations. You'll also find a Getting Started guide here for the plugin.
it_IT: Accedi alla nostra documentazione di aiuto self-service tramite la Base di Conoscenza. Troverai risposte e soluzioni per una vasta gamma di situazioni ben note. Troverai anche una guida introduttiva qui per il plugin.

en: Access to WP-Admin
it_IT: Accesso a WP-Admin

en: Account Name
it_IT: Nome del Conto

en: Account Number
it_IT: Numero del Conto

en: Action
it_IT: Azione

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
it_IT: Azione fallita. Si prega di aggiornare la pagina e riprovare.

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate Plugin
it_IT: Attiva Plugin

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Activating...
it_IT: Attivazione in corso...

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add %s
it_IT: Aggiungi %s

en: Add / Edit Product
it_IT: Modifica prodotto: %s

en: Add File
it_IT: Aggiungi File

en: Add Image
it_IT: Aggiungi Immagine

en: Add New Product
it_IT: Nuovo prodotto del venditore

en: Add Note
it_IT: Aggiungi Nota

en: Add Order Notes
it_IT: Aggiungi Note all'Ordine

en: Add Order notes
it_IT: Aggiungi note all'ordine

en: Add Product
it_IT: Aggiungi Prodotto

en: Add Products
it_IT: Aggiungi Prodotti

en: Add Row
it_IT: Aggiungi Riga

en: Add Tracking Number
it_IT: Aggiungi Numero di Tracciamento

en: Add Variation
it_IT: Aggiungi variazione

en: Add a recurring revenue stream to your marketplace.
it_IT: Aggiungi un flusso di entrate ricorrenti al tuo marketplace.

en: Add and manage more detailed product information
it_IT: Aggiungere e gestire informazioni sui prodotti più dettagliate

en: Add comment
it_IT: Aggiungi commento

en: Add coupon
it_IT: Aggiungi coupon

en: Add custom meta data to old orders
it_IT: Aggiungi dati meta personalizzati agli ordini vecchi

en: Add file
it_IT: Aggiungi file

en: Add more product images here, and you can upload up to %d files max
it_IT: Aggiungi qui altre immagini del prodotto e puoi caricare fino a %d file al massimo

en: Add new
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add order notes
it_IT: Aggiungi note all'ordine

en: Add product
it_IT: Aggiungi prodotto

en: Add some attributes in the <strong class="text-blue">Attributes</strong> tab to generates Variations.
it_IT: Aggiungi alcuni attributi nella scheda <strong class="text-blue">Attributi</strong> per generare le variazioni.

en: Add variation
it_IT: Aggiungi variazione

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address 1
it_IT: Indirizzo 1

en: Address 2
it_IT: Indirizzo 2

en: Admin Only
it_IT: Solo amministratore

en: Admin cannot apply to be a vendor.
it_IT: L'amministratore non può fare domanda per diventare un venditore.

en: Admin new %s product
it_IT: Modifica prodotti dal vivo

en: Admin notify %s application
it_IT: Notificazione email

en: Admin notify %s approved
it_IT: Notifica admin %s approvato

en: Admin notify %s shipped
it_IT: Notifica admin %s spedito

en: Admins can set global shipping rates as well as allow different shipping modules per vendor. Setting one as flat rate, while another can be table rate
it_IT: Gli amministratori possono impostare tariffe di spedizione globali e consentire diversi moduli di spedizione per fornitore. Impostandone uno come tariffa fissa, mentre un altro può essere tariffa tabellare

en: Admins have multiple commission rate options including percentage, percentage + fee, fixed, fixed + fee.
it_IT: Gli amministratori hanno diverse opzioni di tasso di commissione, inclusi percentuale, percentuale + tassa, fisso, fisso + tassa.

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Advanced Coupon
it_IT: Coupon Avanzato

en: Advanced Coupon Capabilities
it_IT: Capacità Avanzate di Coupon

en: Advanced Coupons is the best WooCommerce coupon plugin because it adds more coupon discount types, store credit, and all the advanced options you wish WooCommerce coupons could already do.
it_IT: Advanced Coupons è il miglior plugin per i coupon di WooCommerce perché aggiunge più tipi di sconto, crediti del negozio e tutte le opzioni avanzate che vorresti che i coupon di WooCommerce potessero già fare.

en: Advanced commissions
it_IT: Commissione Recente

en: Advanced options provide extra display options
it_IT: Le opzioni avanzate forniscono opzioni di visualizzazione extra

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: All
it_IT: Tutti

en: All Applications
it_IT: ID Richiesta (Application ID)

en: All Vendors
it_IT: Tutti i Venditori

en: All commissions marked as paid.
it_IT: Tutte le commissioni contrassegnate come pagate.

en: All due commission has been paid for, but I could not clear it from their profiles due to an internal error. Commission will still be listed as due. Please manually mark the commission as paid from the Commissions page.
it_IT: Tutta la commissione dovuta è stata pagata, ma non riuscivo a cancellarlo dai loro profili a causa di un errore interno. La commissione sarà ancora elencata come dovuta. Per favore contrassegna manualmente la commissione come pagato dalla pagina di commissioni.

en: All due commission has been paid for.
it_IT: Tutte le commissioni dovute sono state pagate.

en: Allow
it_IT: Consenti

en: Allow %s access to the /wp-admin/ area
it_IT: Consenti l'accesso %s all'area /wp-admin/

en: Allow %s to add order notes.
it_IT: Consenti a %s di aggiungere note all'ordine.

en: Allow %s to add/edit products
it_IT: Consenti a %s di aggiungere/modificare prodotti

en: Allow %s to duplicate products
it_IT: Consenti a %s di duplicare i prodotti

en: Allow %s to edit published (live) products
it_IT: Consenti a %s di modificare prodotti pubblicati (attivi)

en: Allow %s to export their orders to a CSV file
it_IT: Consenti a %s di esportare i propri ordini in un file CSV

en: Allow %s to publish products directly to the marketplace without requiring approval.
it_IT: Inviare prodotti senza chiedere l'approvazione

en: Allow %s to publish products without requiring approval.
it_IT: Inviare prodotti senza chiedere l'approvazione

en: Allow %s to use the featured product option
it_IT: Consenti a %s di utilizzare l'opzione di prodotto in evidenza

en: Allow %s to view customer billing address fields
it_IT: Consenti a %s di visualizzare i campi dell'indirizzo di fatturazione del cliente

en: Allow %s to view customer name fields
it_IT: Consenti a %s di visualizzare i campi del nome cliente

en: Allow %s to view customer shipping name fields
it_IT: Consenti a %s di visualizzare i campi del nome di spedizione del cliente

en: Allow %s to view order notes
it_IT: Consenti a %s di visualizzare le note dell'ordine

en: Allow %s to view orders
it_IT: Permetti a %s di visualizzare gli ordini

en: Allow %s to view sales table on the frontend on the %s dashboard page.
it_IT: Permetti a %s di visualizzare la tabella delle vendite sul frontend nella pagina del dashboard %s.

en: Allow %s to view the customer email address
it_IT: Consenti a %s di visualizzare l'indirizzo email del cliente

en: Allow %s to view the customer phone number
it_IT: Consenti a %s di visualizzare il numero di telefono del cliente

en: Allow %s to view the customer shipping fields
it_IT: Consenti a %s di visualizzare i campi di spedizione del cliente

en: Allow Backorders?
it_IT: Permettere Ordini in Sospeso?

en: Allow HTML in %s shop description
it_IT: Abilita l'Html per la descrizione del negozio

en: Allow Vendors to customize the SEO Meta Description of their Vendor store page. This helps them control the display of their listing in search engines.
it_IT: Permetti ai venditori di personalizzare la Meta Descrizione SEO della pagina del loro negozio. Questo li aiuta a controllare la visualizzazione del loro elenco nei motori di ricerca.

en: Allow Vendors to customize the SEO Meta Keywords of their Vendor store page. This can help them control the target keywords of their store page in search engines.
it_IT: Permetti ai venditori di personalizzare le Parole Chiave Meta SEO della pagina del loro negozio. Questo può aiutarli a controllare le parole chiave di destinazione della loro pagina nei motori di ricerca.

en: Allow Vendors to customize the SEO title of their Vendor store page. This helps them fine-tune their search visibility, allowing them to target specific keywords.
it_IT: Permetti ai venditori di personalizzare il titolo SEO della pagina del loro negozio. Questo li aiuta a perfezionare la loro visibilità nella ricerca, consentendo loro di mirare a parole chiave specifiche.

en: Allow backorders
it_IT: Permetti ordini arretrati

en: Allow backorders is required.
it_IT: È richiesto consentire ordini arretrati.

en: Allow backorders?
it_IT: Consentire ordini arretrati?

en: Allow output of OpenGraph data for this product
it_IT: Consenti l'output dei dati OpenGraph per questo prodotto

en: Allow output of Twitter Card for this product
it_IT: Consenti l'output della Twitter Card per questo prodotto

en: Allow the Vendor to set specific opening hours on their store.
it_IT: Consenti al Venditore di impostare orari di apertura specifici nel proprio negozio.

en: Allow the Vendor to set specific opening hours to be shown on their store pages.
it_IT: Consenti al Venditore di impostare orari di apertura specifici da mostrare sulle loro pagine del negozio.

en: Allow the vendor to override the default shipping settings for their products.
it_IT: Consenti al venditore di sostituire le impostazioni di spedizione predefinite per i loro prodotti.

en: Allow the vendor to override the default shipping settings for their products. This is useful if the vendor is selling products in a different country or state with different shipping rates.
it_IT: Consenti al venditore di sostituire le impostazioni di spedizione predefinite per i loro prodotti. Questo è utile se il venditore sta vendendo prodotti in un paese o stato diverso con tariffe di spedizione differenti.

en: Allow the vendor to override the default tax settings for their products.
it_IT: Consenti al venditore di sostituire le impostazioni fiscali predefinite per i loro prodotti.

en: Allow the vendor to override the default tax settings for their products. This is useful if the vendor is selling products in a different country or state with different tax rates.
it_IT: Consenti al venditore di sostituire le impostazioni fiscali predefinite per i loro prodotti. Questo è utile se il venditore sta vendendo prodotti in un paese o stato diverso con aliquote fiscali differenti.

en: Allow tracking
it_IT: Consenti il tracciamento

en: Allow usage tracing
it_IT: Consenti tracciamento dell'uso

en: Allow usage tracking
it_IT: Consenti il tracciamento dell'uso

en: Allow users to apply to become a %s
it_IT: Consentire agli utenti o agli ospiti di diventare venditori

en: Allow vendors to create bookings. Integrate WooCommerce bookings into the WC Vendors Pro Dashboard.
it_IT: Consenti ai fornitori di creare prenotazioni. Integra le prenotazioni WooCommerce nel WC Vendors Pro Dashboard.

en: Allow your Vendors to add an external link to their website or blog.
it_IT: Permetti ai tuoi venditori di aggiungere un link esterno al loro sito web o blog.

en: Allow your Vendors to specify a phone number to be shown on their store pages.
it_IT: Permetti ai tuoi venditori di specificare un numero di telefono da mostrare nelle pagine del loro negozio.

en: Allow, but notify customer
it_IT: Consenti, ma notifica al cliente

en: Allows you to create and sell membership plans to your marketplace for Vendors so you can earn recurring revenue. Set different limits for your vendors on what products they can sell, storage, adjust fees, and more.
it_IT: Ti consente di creare e vendere piani di abbonamento al tuo marketplace per i venditori in modo da poter guadagnare entrate ricorrenti. Imposta limiti diversi per i tuoi venditori su quali prodotti possono vendere, spazio di archiviazione, regola le commissioni e altro ancora.

en: Amount
it_IT: Importo

en: An attribute is required.
it_IT: È richiesto un attributo.

en: An email is sent when a %1$s has marked one of their orders as shipped. %2$s
it_IT: Viene inviata un'email quando un %1$s ha segnato uno dei loro ordini come spedito. %2$s

en: An email is sent when a %s has marked one of their orders as shipped. <strong>This email has been deprecated.</strong>
it_IT: Un email sarà inviata quando un venditore segna l'ordine come inviato.

en: An error occurred while activating the vendor.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'attivazione del fornitore.

en: An error occurred while deactivating the vendor.
it_IT: Si è verificato un errore durante la disattivazione del fornitore.

en: An unexpected error occurred
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto

en: And much more!
it_IT: E molto altro!

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Apartment, unit, suite etc.
it_IT: Appartamento, unità, suite ecc.

en: Applicant username: %s
it_IT: Nome utente richiedente: %s

en: Application ID
it_IT: ID Richiesta (Application ID)

en: Application denied. You are an administrator.
it_IT: Richiesta negata. Sei un amministratore.

en: Application status: %s
it_IT: Stato richiesta: %s

en: Application {status}
it_IT: Richiesta {status}

en: Application/Software
it_IT: Applicazione/Software

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply to %1$s %2$s?
it_IT: Applicare a %1$s %2$s?

en: Apply to become a %s?
it_IT: Vuoi diventare un venditore?

en: Approve
it_IT: Approva

en: Approved username: %s
it_IT: Nome utente approvato: %s

en: April
it_IT: Aprile

en: Are you ready?
it_IT: Sei pronto?

en: Are you sure delete these commissions?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare queste commissioni?

en: Are you sure delete this commission?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa commissione?

en: Are you sure the item was unshipped?
it_IT: Sei sicuro che l'articolo non sia stato spedito?

en: Are you sure you want mark all commissions paid?
it_IT: Sei sicuro di voler segnare tutte le commissioni come pagate?

en: Are you sure you want to approve this vendor?
it_IT: Sei sicuro di voler approvare questo venditore?

en: Are you sure you want to deactivate this vendor?
it_IT: Sei sicuro di voler disattivare questo venditore?

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare tutte le variazioni? Questa operazione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to deny this vendor?
it_IT: Sei sicuro di voler negare questo venditore?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
it_IT: Sei sicuro di voler collegare tutte le variazioni? Questo creerà una nuova variazione per ciascuna possibile combinazione di attributi di variazione (massimo 50 per esecuzione).

en: Are you sure you want to reactivate this vendor?
it_IT: Sei sicuro di voler riattivare questo venditore?

en: Are you sure you want to remove this one?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo elemento?

en: Are you sure you want to remove this variation?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa variazione?

en: Assign %s
it_IT: Assegna %s

en: Assign media to %s
it_IT: Assegna media a %s

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Auction Products
it_IT: Prodotti all'Asta

en: Aug
it_IT: Ago

en: August
it_IT: Agosto

en: Australian Dollar
it_IT: Dollaro australiano

en: Auto Draft
it_IT: Bozza automatica

en: Automate Your Marketplace Taxes
it_IT: Automatizza le tasse del tuo marketplace

en: Automate your marketplace and save time with WC Vendors Stripe Connect. Use Stripe's Connect platform to process credit card payments and pay your vendor commissions automatically.
it_IT: Automatizza il tuo marketplace e risparmia tempo con WC Vendors Stripe Connect. Usa la piattaforma Connect di Stripe per elaborare i pagamenti con carta di credito e pagare automaticamente le commissioni dei tuoi venditori.

en: Automate your marketplace with automatic Vendor payouts
it_IT: Automatizza il tuo marketplace con pagamenti automatici ai Venditori

en: Available placeholders: %s
it_IT: Segnaposto disponibili: %s

en: Awaited Shipping
it_IT: Spedizione Attesa

en: Awaiting Approval
it_IT: In Attesa di Approvazione

en: Awaiting Shipping
it_IT: In Attesa di Spedizione

en: Awaiting shipping:
it_IT: In attesa di spedizione:

en: BIC/SWIF
it_IT: BIC/SWIFT

en: BOGO Promotions
it_IT: Promozioni BOGO

en: Backorders
it_IT: Ordini arretrati

en: Backup your site and update your theme and extensions, and <a href="%s">review update details here</a> before upgrading.
it_IT: Esegui il backup del tuo sito e aggiorna il tema e le estensioni, e <a href="%s">consulta i dettagli dell'aggiornamento qui</a> prima di procedere con l'aggiornamento.

en: Bank
it_IT: Banca

en: Bank Account Name
it_IT: Nome del conto bancario

en: Bank Account Number
it_IT: Numero del conto bancario

en: Bank BIC/SWIFT
it_IT: BIC/SWIFT Bancario

en: Bank Details
it_IT: Dettagli Bancari

en: Bank IBAN
it_IT: IBAN Bancario

en: Bank Name
it_IT: Nome della banca

en: Bank Routing Number
it_IT: Numero di Routing Bancario

en: Bank Transfer
it_IT: Bonifico Bancario

en: Bank account name
it_IT: Nome del conto bancario

en: Bank account number
it_IT: Numero del conto bancario

en: Bank name
it_IT: Nome della banca

en: Bank routing number
it_IT: Numero di routing bancario

en: Basic
it_IT: Base

en: Become A %s
it_IT: Diventa un %s

en: Become A %s Label
it_IT: Etichetta Diventa un %s

en: Become a
it_IT: Diventa un

en: Become a
it_IT: Diventa un

en: Become a %s
it_IT: Diventa un %s

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration. <strong>Anything showing red should be fixed before contacting us.</strong>
it_IT: Prima di chiedere aiuto, ti consigliamo di controllare la pagina dello stato del sistema per identificare eventuali problemi con la tua configurazione. <strong>Qualsiasi cosa in rosso dovrebbe essere risolta prima di contattarci.</strong>

en: Best in Class Support
it_IT: Supporto di Classe Mondiale

en: Better WooCommerce Coupons
it_IT: Migliori Coupon per WooCommerce

en: Billing Details
it_IT: Dettagli di Fatturazione

en: Billing address
it_IT: Indirizzo email

en: Biweekly
it_IT: Bisettimanale

en: Blank
it_IT: Vuoto

en: Bookable Products
it_IT: Prodotti Prenotabili

en: Bookings
it_IT: Prenotazioni

en: Boost customer retention with a loyalty program and store credits to encourage frequent visits and enhance long-term profitability.
it_IT: Aumenta la fidelizzazione dei clienti con un programma di fidelizzazione e crediti del negozio per incoraggiare visite frequenti e migliorare la redditività a lungo termine.

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Brazilian Real
it_IT: Real brasiliano

en: Browse files
it_IT: Sfoglia file

en: Bulk actions
it_IT: Azioni di massa

en: Button Text
it_IT: Testo del pulsante

en: Button text
it_IT: Testo del pulsante

en: Button text for external url
it_IT: Testo del pulsante per l'URL esterno

en: Button text is required.
it_IT: Il testo del pulsante è richiesto.

en: Buy extensions
it_IT: Acquista estensioni

en: Buy premium customer support
it_IT: Acquista supporto clienti premium

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test. Complete documentation on usage tracking is available
it_IT: Consentendoci di tracciare i dati di utilizzo, possiamo aiutarti meglio perché sappiamo con quali configurazioni, temi e plugin di WordPress dobbiamo testare. La documentazione completa sul tracciamento dell'uso è disponibile

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test. Complete documentation on usage tracking is available <a href="%s" target="_blank">here</a>.
it_IT: Consentendoci di tracciare i dati di utilizzo, possiamo aiutarti meglio perché sappiamo con quali configurazioni di WordPress, temi e plugin dobbiamo testare. La documentazione completa sul tracciamento dell'uso è disponibile <a href="%s" target="_blank">qui</a>.

en: COMMISSION
it_IT: COMMISSIONE

en: COST
it_IT: COSTO

en: Calculates sales tax automatically using online tax services.
it_IT: Calcola automaticamente le tasse di vendita utilizzando servizi fiscali online.

en: Canadian Dollar
it_IT: Dollaro canadese

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel schedule
it_IT: Annulla pianificazione

en: Capabilities
it_IT: Capacità

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Change Image
it_IT: Cambia Immagine

en: Change all references to vendor to this term
it_IT: Cambia tutti i riferimenti al venditore con questo termine

en: Change all references to vendors to this term
it_IT: Cambia tutti i riferimenti a venditori con questo termine

en: Charge once per product for international shipping, even if more than one is purchased.
it_IT: Addebita una sola volta per prodotto per la spedizione internazionale, anche se ne vengono acquistati più di uno.

en: Charge once per product for national shipping, even if more than one is purchased.
it_IT: Addebita una volta per prodotto per la spedizione nazionale, anche se ne vengono acquistati più di uno.

en: Cheatin&#8217; huh?
it_IT: Barare, eh?

en: Check to enable the entire header on /shop/product-category/product-name/
it_IT: Seleziona per abilitare l'intera intestazione su /shop/product-category/product-name/

en: Chinese Renmenbi
it_IT: Renminbi cinese

en: Choose a country&hellip;
it_IT: Cerca un prodotto&hellip;

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">http://schema.org</a>.
it_IT: Scegli un tipo di download - questo controlla il <a href="%s">http://schema.org</a>.

en: Choose an image
it_IT: Scegli un'immagine

en: Choose countries&hellip;
it_IT: Scegli paesi&hellip;

en: Choose file
it_IT: Scegli il file

en: Choose how to display the product totals. Including commission or without or no totals at all.
it_IT: Scegli come visualizzare i totali dei prodotti. Compresa la commissione o senza o nessun totale.

en: Choose how you want your commission payout via PayPal.
it_IT: Scegli come vuoi ricevere il pagamento della commissione tramite PayPal.

en: Choose how your commission is paid.
it_IT: Scegli come viene pagata la tua commissione.

en: Choose when to be notified of an application.
it_IT: Scegli quando essere notificato di una candidatura.

en: Choose which currency to pay your %s in.
it_IT: Scegli quale valuta utilizzare per pagare i tuoi %s.

en: Choose which format of email to send.
it_IT: Scegli quale formato di email spedire.

en: Choose your wallet.
it_IT: Scegli il tuo portafoglio.

en: Chose from percentage, percentage + fee, fixed, fixed + fee, product category and tier rates based on total sales or product prices.
it_IT: Scegli tra percentuale, percentuale + tassa, fisso, fisso + tassa, categorie di prodotto e tariffe a scaglioni basate sul totale delle vendite o sui prezzi dei prodotti.

en: City
it_IT: Città

en: City / Town
it_IT: Città / Paese

en: Clean up WC Vendors sub-orders
it_IT: Pulisci ordini secondari di WC Vendors

en: Clean up sub-orders
it_IT: Pulisci ordini secondari

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Click here to check the status.
it_IT: Clicca qui per verificare lo stato.

en: Click here to track your shipment
it_IT: Clicca qui per tracciare la tua spedizione

en: Click here to view progress
it_IT: Clicca qui per vedere i progressi

en: Click here to view your email settings.
it_IT: Clicca qui per visualizzare le impostazioni email.

en: Click to toggle
it_IT: Clicca per attivare/disattivare

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Collapse All
it_IT: Comprimi tutto

en: Comments (%s)
it_IT: Commenti (%s)

en: Commission
it_IT: Commissione

en: Commission Amount
it_IT: Importo della Commissione

en: Commission By %s
it_IT: Commissione Per %s

en: Commission By Product
it_IT: Commissione Per Prodotto

en: Commission Due
it_IT: Commissione Dovuta

en: Commission Due:
it_IT: Commissione Dovuta:

en: Commission Fee
it_IT: Tassa di Commissione

en: Commission Paid
it_IT: Commissione Pagata

en: Commission Payout Method
it_IT: Metodo di Pagamento delle Commissioni

en: Commission Payout Method.
it_IT: Metodo di pagamento della commissione.

en: Commission Percent
it_IT: Percentuale della Commissione

en: Commission Rate
it_IT: Tasso di commissione

en: Commission Status
it_IT: Tasso di Commissione

en: Commission Subtotal:
it_IT: Subtotale commissione:

en: Commission Tiers
it_IT: Livelli di Commissione

en: Commission Total
it_IT: Subtotale commissione:

en: Commission Totals
it_IT: Subtotale commissione:

en: Commission Type
it_IT: Tipo di Commissione

en: Commission by %s
it_IT: Commissione del venditore

en: Commission by product
it_IT: Commissione del prodotto

en: Commission marked due.
it_IT: Commissione segnata come dovuta.

en: Commission marked paid.
it_IT: Commissione segnata come pagata.

en: Commission marked reversed.
it_IT: Commissione segnata come revocata.

en: Commission payout for %s
it_IT: Pagamento commissione per %s

en: Commission rate
it_IT: Tasso di Commissione

en: Commission subtotal:
it_IT: Subtotale commissione:

en: Commission total
it_IT: Totale commissioni

en: Commission total:
it_IT: Subtotale commissione:

en: Commission totals for all vendors includes shipping and taxes. By default no date range is used and all due commissions are returned. Use the date range to filter.
it_IT: I totali delle commissioni per tutti i venditori includono spedizione e tasse. Per impostazione predefinita non viene utilizzato alcun intervallo di date e vengono restituite tutte le commissioni dovute. Utilizzare l'intervallo di date per filtrare.

en: Commission(s) deleted.
it_IT: Commissione(i) eliminata(e).

en: Commissions
it_IT: Commissione

en: Commissions & Payouts
it_IT: Commissioni e Pagamenti

en: Commissions are calculated per product. The commission rate can be set globally, at a vendor level or at a product level.
it_IT: Le commissioni sono calcolate per prodotto. La percentuale di commissione può essere impostata a livello globale, a livello di venditore o a livello di prodotto.

en: Common settings
it_IT: Impostazioni comuni

en: Community forum
it_IT: Forum della comunità

en: Company
it_IT: Azienda

en: Company / blog URL
it_IT: URL aziendale / blog

en: Compatible with TaxJar or Avatax by Avalara.
it_IT: Compatibile con TaxJar o Avatax di Avalara.

en: Complete Frontend Experience
it_IT: Esperienza Frontend Completa

en: Complete Shipping Solution
it_IT: Soluzione Completa per la Spedizione

en: Complete frontend dashboard for vendors
it_IT: Cruscotto frontend completo per i venditori

en: Complete your setup
it_IT: Completa la tua configurazione

en: Completed
it_IT: Completato

en: Configuration
it_IT: Configurazione

en: Configure what order information a %s can view from an order
it_IT: Configura quali informazioni sugli ordini un %s può visualizzare da un ordine

en: Configure what product information to hide from the %s when creating or editing a product
it_IT: Configura cosa nascondere a tutti i venditori quando aggiungono un prodotto

en: Configure which fields for the product edit form should show and which are required
it_IT: Configura quali campi del modulo di modifica del prodotto devono essere visualizzati e quali sono obbligatori

en: Configure which fields for the store settings form should show
it_IT: Configura quali campi del modulo delle impostazioni del negozio devono essere visualizzati

en: Configure your Coupon Features
it_IT: Configura le tue caratteristiche di coupon

en: Configure your marketplace preferences
it_IT: Configura le preferenze del tuo marketplace

en: Congratulations! Advanced Coupons has been installed.
it_IT: Congratulazioni! Advanced Coupons è stato installato.

en: Congratulations! You are now a vendor. Be sure to configure your store settings before adding products.
it_IT: Congratulazioni! Ora sei un venditore. Assicurati di configurare le impostazioni del tuo negozio prima di aggiungere prodotti.

en: Congratulations! You have no vendors awaiting approval.
it_IT: Congratulazioni! Non hai venditori in attesa di approvazione.

en: Connect with Stripe
it_IT: Connettiti con Stripe

en: Connect your Stripe account for hassle-free payouts directly to your bank.
it_IT: Collega il tuo account Stripe per ricevere pagamenti senza problemi direttamente sul tuo conto bancario.

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Contact Administrator
it_IT: Contatta l'Amministratore

en: Content
it_IT: Centro di controllo

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
it_IT: Controlla se il prodotto è elencato come "disponibile" o "non disponibile" sul frontend.

en: Cost
it_IT: Costo

en: Country
it_IT: Paese

en: Country Table Rates
it_IT: Tariffe per paese

en: Country table rates are shipping rates that are applied to orders based on the destination country. This is a more complex way to set shipping rates, but it can be more accurate.
it_IT: Le tariffe a tabella per paese sono tariffe di spedizione applicate agli ordini in base al paese di destinazione. Questo è un modo più complesso per impostare le tariffe di spedizione, ma può essere più accurato.

en: Coupon Management
it_IT: Gestione dei coupon

en: Coupons, ratings, reports, orders and more.
it_IT: Coupon, valutazioni, rapporti, ordini e altro.

en: Create
it_IT: Crea

en: Create & Sell Memberships To Your Marketplace
it_IT: Crea e Vendi Abbonamenti al tuo Marketplace

en: Create A Marketplace With Bookable Products
it_IT: Crea un Marketplace con Prodotti Prenotabili

en: Create an auction marketplace just like eBay, Gumtree, or Facebook Marketplace. Allow your vendors to sell auction products right from their dashboard. Integrates your marketplace with the popular WooCommerce Simple Auctions plugin from WPGenie.
it_IT: Crea un marketplace di aste proprio come eBay, Gumtree o Facebook Marketplace. Permetti ai tuoi venditori di vendere prodotti all'asta direttamente dal loro dashboard. Integra il tuo marketplace con il popolare plugin WooCommerce Simple Auctions di WPGenie.

en: Create missing sub-orders
it_IT: Crea ordini secondari mancanti

en: Create missing vendor sub-orders
it_IT: Crea ordini secondari del venditore mancanti

en: Create new coupon types in WooCommerce with Advanced Coupons. Limit coupons to certain user roles. Control cart conditions when coupons should and shouldn't apply. Auto apply coupons + more.
it_IT: Crea nuovi tipi di coupon in WooCommerce con Advanced Coupons. Limita i coupon a determinati ruoli utente. Controlla le condizioni del carrello quando i coupon dovrebbero e non dovrebbero essere applicati. Applica automaticamente i coupon + altro.

en: Create targeted promotions using coupon templates to help you streamline your promotions and grow your profits.
it_IT: Crea promozioni mirate utilizzando modelli di coupon per aiutarti a semplificare le tue promozioni e aumentare i tuoi profitti.

en: Create variations from all attributes
it_IT: Crea variazioni da tutti gli attributi

en: Cross sells
it_IT: Vendite incrociate

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
it_IT: I cross-sells sono prodotti che promuovi nel carrello, basati sul prodotto attuale.

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Current page of the collection
it_IT: Pagina corrente della collezione

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom Provider
it_IT: Fornitore personalizzato

en: Custom ordering the products on your store
it_IT: Ordinazione personalizzata dei prodotti nel tuo negozio

en: Customer
it_IT: Nota del cliente

en: Customer %s shipped
it_IT: Il venditore ha spedito l'ordine

en: Customer Billing Address
it_IT: Dettagli Cliente

en: Customer Email
it_IT: Dettagli Cliente

en: Customer Name
it_IT: Nota del cliente

en: Customer Phone
it_IT: Nota del cliente

en: Customer Shippin Name
it_IT: Nota del cliente

en: Customer Shipping Address
it_IT: Indirizzo di Spedizione Cliente

en: Customer Shipping Name
it_IT: Nome Spedizione Cliente

en: Customer details
it_IT: Dettagli Cliente

en: Customer note
it_IT: Nota del cliente

en: Customer notes
it_IT: Note del cliente

en: Customize With Ease
it_IT: Personalizza con Facilità

en: Czech Koruna
it_IT: Corona ceca

en: D j M Y a	 h:ia
it_IT: D j M Y \a\t h:ia

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Danish Krone
it_IT: Corona danese

en: Dashboard
it_IT: Dashboard venditore

en: Date
it_IT: Data

en: Date &amp; Time
it_IT: Data &amp; Orario

en: Date Posted
it_IT: Data di pubblicazione

en: Date Published:
it_IT: Data di pubblicazione:

en: Date shipped
it_IT: Data di spedizione

en: Date shipped:
it_IT: Data di spedizione:

en: Day
it_IT: Giorno

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Dec
it_IT: Dic

en: December
it_IT: Dicembre

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
it_IT: Ridurre i prezzi regolari (importo fisso o percentuale)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
it_IT: Ridurre i prezzi di vendita (importo fisso o percentuale)

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Avatar
it_IT: Avatar predefinito

en: Default International Shipping Fee
it_IT: Tariffa di Spedizione Internazionale Predefinita

en: Default National Shipping Fee
it_IT: Tariffa di Spedizione Nazionale Predefinita

en: Define start price, price increment, reserve price, buy it now price
it_IT: Definire prezzo iniziale, incremento di prezzo, prezzo di riserva, prezzo compra subito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete All Data
it_IT: Elimina Tutti i Dati

en: Delete Custom Table
it_IT: Elimina Tabella Personalizzata

en: Delete Settings Options
it_IT: Elimina le opzioni delle impostazioni

en: Delete WC Vendors pages
it_IT: Pagina del negozio del venditore

en: Delete all WC Vendors data when deactivating the plugin.
it_IT: Elimina tutti i dati di WC Vendors quando si disattiva il plugin.

en: Delete all data
it_IT: Elimina tutti i dati

en: Delete all data included in the custom tables. This will delete all commissions
it_IT: Elimina tutti i dati inclusi nelle tabelle personalizzate. Questo eliminerà tutte le commissioni

en: Delete all pages created by WC Vendors.
it_IT: Elimina tutte le pagine create da WC Vendors.

en: Delete all plugin options when uninstalling the plugin.
it_IT: Elimina tutte le opzioni del plugin durante la disinstallazione del plugin.

en: Delete all variations
it_IT: Elimina tutte le variazioni

en: Delete coupon
it_IT: Elimina coupon

en: Delete custom table
it_IT: Elimina tabella personalizzata

en: Delete product
it_IT: Elimina prodotto

en: Delete product?
it_IT: Eliminare il prodotto?

en: Delete settings options
it_IT: Elimina opzioni di impostazione

en: Deny
it_IT: Nega

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Detailed technical documentation
it_IT: Documentazione tecnica dettagliata

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Dimensions
it_IT: Dimensioni

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
it_IT: Dimensioni (L&times;W&times;H)

en: Dimensions in decimal form.
it_IT: Dimensioni in forma decimale.

en: Disable Add to Cart
it_IT: Disabilita Aggiungi al Carrello

en: Disable cart when vendor is on vacation.
it_IT: Disabilita il carrello quando il venditore è in vacanza.

en: Disable international shipping.
it_IT: Disabilita la spedizione internazionale.

en: Disable national shipping.
it_IT: Disabilita la spedizione nazionale.

en: Disable the %s ability to change file URL to prevent remote file URLs
it_IT: Disabilita la capacità di %s di cambiare l'URL del file per prevenire URL di file remoti

en: Disconnect Stripe Account
it_IT: Disconnetti Account Stripe

en: Discount:
it_IT: Sconto:

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Display
it_IT: Visualizzazione

en: Display Name
it_IT: Nome Visualizzato

en: Display name
it_IT: Nome visualizzato

en: Do not allow
it_IT: Non consentire

en: Do you have a question about WC Vendors? For assistance please see our <a href="%1$s">community forum</a>. If you need help with premium extensions sold by WC Vendors, please <a href="%2$s">submit a ticket</a>.
it_IT: Hai una domanda su WC Vendors? Per assistenza, consulta il nostro <a href="%1$s">forum della comunità</a>. Se hai bisogno di aiuto con le estensioni premium vendute da WC Vendors, <a href="%2$s">invia un ticket</a>.

en: Docs
it_IT: Documenti

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Don't forget to check our <a href="%1$s" target="_blank">documentation</a> to learn more about setting up WC Vendors and if you need help, be sure to visit our <a href="%2$s" target="_blank">free support forums</a>.
it_IT: Non dimenticare di controllare la nostra <a href="%1$s" target="_blank">documentazione</a> per saperne di più su come impostare WC Vendors e se hai bisogno di aiuto, assicurati di visitare i nostri <a href="%2$s" target="_blank">forum di supporto gratuiti</a>.

en: Don't miss out on these powerful tools to elevate your vendor experience. Upgrade to WC Vendors Pro today and offer more to your vendors!
it_IT: Non perdere questi potenti strumenti per elevare la tua esperienza come venditore. Aggiorna a WC Vendors Pro oggi stesso e offri di più ai tuoi venditori!

en: Download Expiry:
it_IT: Scadenza del download:

en: Download Limit:
it_IT: Limite di download:

en: Download expiry
it_IT: Scadenza download

en: Download expiry is required.
it_IT: La scadenza del download è obbligatoria.

en: Download files ( disables all download fields on variations )
it_IT: Scarica file (disabilita tutti i campi di download sulle variazioni)

en: Download files (also disables all download fields)
it_IT: Scarica file (disattiva anche tutti i campi di download)

en: Download limit
it_IT: Limite di download

en: Download limit is required
it_IT: Il limite di download è obbligatorio

en: Download type
it_IT: Tipo di download

en: Download type is required.
it_IT: Il tipo di download è obbligatorio.

en: Downloadable
it_IT: Scaricabile

en: Downloadable Files
it_IT: File Scaricabili

en: Downloadable files
it_IT: File scaricabili

en: Downloadable products
it_IT: Prodotti scaricabili

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
it_IT: I prodotti scaricabili danno accesso a un file al momento dell'acquisto.

en: Downloads
it_IT: Download

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Drag your file(s) to start uploading
it_IT: Trascina il tuo/i tuoi file per iniziare il caricamento

en: Due
it_IT: Dovuto

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate Product
it_IT: Invia prodotti

en: Duplicate product
it_IT: Duplica prodotto

en: ERROR
it_IT: ERRORE

en: Easily Create An Auction-Based Marketplace
it_IT: Crea Facilmente Un Marketplace Basato su Aste

en: Easily export Orders, Subscriptions, Coupons, Products, Categories, Tags to a variety of formats. The deluxe version also adds scheduled exporting for easy reporting and syncing with other systems.
it_IT: Esporta facilmente Ordini, Abbonamenti, Coupon, Prodotti, Categorie, Tag in una varietà di formati. La versione deluxe aggiunge anche l'esportazione programmata per facilitare i rapporti e la sincronizzazione con altri sistemi.

en: Easy settings based configuration. No need for coding. As well as extensive options available for building integrations.
it_IT: Configurazione basata su impostazioni facili. Nessun bisogno di codifica. Inoltre sono disponibili opzioni estese per costruire integrazioni.

en: Ebay style feedback allows customers to rate the products from the vendors
it_IT: Il feedback in stile Ebay consente ai clienti di valutare i prodotti dei fornitori

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Live Products
it_IT: Modifica prodotti dal vivo

en: Edit Product
it_IT: Modifica Prodotto

en: Edit Products
it_IT: Modifica prodotto: %s

en: Edit coupon
it_IT: Modifica coupon

en: Edit product
it_IT: Modifica prodotto

en: Edit product: %s
it_IT: Modifica prodotto: %s

en: Edit product: <a href="%1$s">%1$s</a>
it_IT: Modifica prodotto: <a href="%1$s">%1$s</a>

en: Edit published product
it_IT: Modifica prodotto pubblicato

en: Email Heading
it_IT: Testata email.

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Email body to be included when sent to the %s.
it_IT: Corpo dell'email da includere quando viene inviato al %s.

en: Email heading
it_IT: Testata email.

en: Email is sent to the customer when a %s marks an order received/paid by a customer.
it_IT: Le email dei nuovo ordine sono inviate quando un ordine è ricevuto/pagato da un cliente.

en: Email notification
it_IT: Notificazione email

en: Email type
it_IT: Tipo email

en: Empower your vendors to take control of their stores. Reduce your management workload and focus on the tasks that matter.
it_IT: Dai ai tuoi venditori il potere di gestire i loro negozi. Riduci il carico di lavoro gestionale e concentrati sui compiti importanti.

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable %s backorder stock notifications
it_IT: Abilita notifiche di riordino scorte %s

en: Enable %s low stock notifications
it_IT: Abilita notifiche di scorte basse %s

en: Enable %s out of stock notifications
it_IT: Abilita notifiche di esaurimento scorte %s

en: Enable %s shop description
it_IT: Abilita la descrizione del negozio %s

en: Enable %s shop headers
it_IT: Abilita testata negozio

en: Enable %s store info tab on the single product page
it_IT: Abilita la scheda informazioni negozio %s sulla pagina del prodotto singolo

en: Enable HTML for the shop description
it_IT: Abilita l'Html per la descrizione del negozio

en: Enable HTML in store description.
it_IT: Abilita HTML nella descrizione del negozio.

en: Enable PayPal Adaptive Payments
it_IT: Abilita i pagamenti adattativi PayPal

en: Enable PayPal Sandbox mode
it_IT: Attiva la modalità PayPal Sandbox

en: Enable Store Vacation.
it_IT: Abilita la modalità Vacanza del Negozio.

en: Enable WC Vendors Test Gateway Payment
it_IT: Abilita WC Vendors Test Gateway Payment

en: Enable and disable capabilites of the %s
it_IT: Abilita e disabilita le capacità di %s

en: Enable caching for Marketplace Dashboard
it_IT: Abilita la cache per la Dashboard del Marketplace

en: Enable instantpay
it_IT: Pagamento instantaneo

en: Enable logging
it_IT: Abilitare il logging

en: Enable notify the admin
it_IT: Abilita notifica all'amministratore

en: Enable or disable functionality for your %s
it_IT: Abilita o disabilita la funzionalità per il tuo %s

en: Enable reviews
it_IT: Abilita recensioni

en: Enable shop headers on single product pages.
it_IT: Abilita intestazioni del negozio sulle pagine dei singoli prodotti.

en: Enable sold by labels
it_IT: Abilita etichette venduto da

en: Enable stock management at product level
it_IT: Abilita gestione delle scorte a livello di prodotto

en: Enable this email notification
it_IT: Abilita questa notificazione email

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
it_IT: Abilita questa opzione per consentire solo l'acquisto di uno di questo articolo in un singolo ordine

en: Enable/Disable
it_IT: Abilita/Disabilita

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: End date
it_IT: Data di fine

en: End date for the report
it_IT: Data di fine per il report

en: Enhance your Coupon Capabilities
it_IT: Migliora le tue capacità di coupon

en: Enhance your product SEO with additional fields
it_IT: Migliorare la SEO dei tuoi prodotti con campi aggiuntivi

en: Enhanced your marketplace with pro features and capabilities. Move all your vendors tasks to the frontend. They no longer need or see the WordPress admin. Shipping system included.
it_IT: Migliora il tuo marketplace con funzionalità e capacità professionali. Sposta tutti i compiti dei tuoi venditori nel frontend. Non hanno più bisogno di vedere l'amministratore di WordPress. Sistema di spedizione incluso.

en: Enter Facebook URL
it_IT: Inserisci l'URL di Facebook

en: Enter Facebook description
it_IT: Inserisci la descrizione di Facebook

en: Enter Facebook title
it_IT: Inserisci il titolo Facebook

en: Enter Instagram username
it_IT: Inserisci il nome utente di Instagram

en: Enter LinkedIn URL
it_IT: Inserisci l'URL di LinkedIn

en: Enter PayPal email address
it_IT: Inserisci l'indirizzo email PayPal

en: Enter Pinterest URL
it_IT: Inserisci l'URL di Pinterest

en: Enter SEO meta description
it_IT: Inserisci la meta descrizione SEO

en: Enter SEO meta keywords
it_IT: Inserisci le parole chiave meta SEO

en: Enter SEO title
it_IT: Inserisci il titolo SEO

en: Enter Snapchat username
it_IT: Inserisci il nome utente Snapchat

en: Enter Telegram username
it_IT: Inserisci il nome utente Telegram

en: Enter Venmo ID
it_IT: Inserisci ID Venmo

en: Enter X (formerly Twitter) description
it_IT: Inserisci descrizione X (precedentemente Twitter)

en: Enter X (formerly Twitter) title
it_IT: Inserisci titolo X (precedentemente Twitter)

en: Enter X (formerly Twitter) username
it_IT: Inserisci il nome utente X (precedentemente Twitter)

en: Enter YouTube URL
it_IT: Inserisci l'URL di YouTube

en: Enter a name for the new attribute term:
it_IT: Inserisci un nome per il nuovo termine attributo:

en: Enter a value
it_IT: Inserisci un valore

en: Enter a value (fixed or %)
it_IT: Inserisci un valore (fisso o %)

en: Enter bank BIC/SWIFT
it_IT: Inserisci il BIC/SWIFT bancario

en: Enter bank IBAN
it_IT: Inserisci l'IBAN bancario

en: Enter bank account name
it_IT: Inserisci il nome del conto bancario

en: Enter bank account number
it_IT: Inserisci il numero di conto bancario

en: Enter bank name
it_IT: Inserisci il nome della banca

en: Enter bank routing number
it_IT: Inserisci il numero di routing bancario

en: Enter privacy policy
it_IT: Inserisci l'informativa sulla privacy

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
it_IT: Inserisci i destinatari (separati da virgola) per questa email. Default <code>%s</code>.

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
it_IT: Inserisci i destinatari (separati da virgola) per questa email. Default <code>%s</code>.

en: Enter return policy
it_IT: Inserisci la politica di reso

en: Enter shipping policy
it_IT: Inserisci la politica di spedizione

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
it_IT: Inserisci del testo o alcuni attributi separando i valori con una barra verticale (|).

en: Enter terms and conditions
it_IT: Inserisci termini e condizioni

en: Enter the Facebook URL for the vendor
it_IT: Inserisci l'URL di Facebook per il venditore

en: Enter the Facebook description for the vendor
it_IT: Inserisci la descrizione Facebook per il venditore

en: Enter the Facebook title for the vendor
it_IT: Inserisci il titolo Facebook per il venditore

en: Enter the Google Analytics ID for the vendor's store
it_IT: Inserisci l'ID di Google Analytics per il negozio del venditore

en: Enter the Instagram username for the vendor
it_IT: Inserisci il nome utente di Instagram per il venditore

en: Enter the LinkedIn URL for the vendor
it_IT: Inserisci l'URL di LinkedIn per il venditore

en: Enter the PayPal email address for the vendor
it_IT: Inserisci l'indirizzo email PayPal per il venditore

en: Enter the Pinterest URL for the vendor
it_IT: Inserisci l'URL di Pinterest per il venditore

en: Enter the SEO meta description for the vendor
it_IT: Inserisci la meta descrizione SEO per il venditore

en: Enter the SEO meta keywords for the vendor
it_IT: Inserisci le parole chiave meta SEO per il venditore

en: Enter the SEO title for the vendor
it_IT: Inserisci il titolo SEO per il venditore

en: Enter the Snapchat username for the vendor
it_IT: Inserisci il nome utente Snapchat per il venditore

en: Enter the Telegram username for the vendor
it_IT: Inserisci il nome utente di Telegram per il venditore

en: Enter the URL of vendor store.
it_IT: Inserisci l'URL del negozio del venditore.

en: Enter the Venmo ID for the vendor
it_IT: Inserisci l'ID Venmo per il venditore

en: Enter the X (formerly Twitter) description for the vendor
it_IT: Inserisci la descrizione X (precedentemente Twitter) per il venditore

en: Enter the X (formerly Twitter) title for the vendor
it_IT: Inserisci il titolo X (precedentemente Twitter) per il venditore

en: Enter the X (formerly Twitter) username for the vendor
it_IT: Inserisci il nome utente X (precedentemente Twitter) per il venditore

en: Enter the YouTube URL for the vendor
it_IT: Inserisci l'URL di YouTube per il venditore

en: Enter the address 2 of vendor store.
it_IT: Inserisci il secondo indirizzo del negozio del fornitore.

en: Enter the address of vendor store.
it_IT: Inserisci l'indirizzo del negozio del fornitore.

en: Enter the bank BIC/SWIFT for the vendor
it_IT: Inserisci il BIC/SWIFT bancario per il venditore

en: Enter the bank IBAN for the vendor
it_IT: Inserisci l'IBAN bancario per il venditore

en: Enter the bank account name for the vendor
it_IT: Inserisci il nome del conto bancario per il venditore

en: Enter the bank account number for the vendor
it_IT: Inserisci il numero di conto bancario per il venditore

en: Enter the bank name for the vendor
it_IT: Inserisci il nome della banca per il venditore

en: Enter the bank routing number for the vendor
it_IT: Inserisci il numero di routing bancario per il venditore

en: Enter the city of vendor store.
it_IT: Inserisci la città del negozio del venditore.

en: Enter the commission amount for the vendor
it_IT: Inserisci l'importo della commissione per il venditore

en: Enter the commission fee for the vendor
it_IT: Inserisci la tassa di commissione per il venditore

en: Enter the commission percent for the vendor
it_IT: Inserisci la percentuale della commissione per il venditore

en: Enter the description of vendor store.
it_IT: Inserisci la descrizione del negozio del venditore.

en: Enter the external URL to the product.
it_IT: Inserisci l'URL esterno al prodotto.

en: Enter the flat rate for the vendor
it_IT: Inserisci la tariffa fissa per il venditore

en: Enter the handling fee for the vendor
it_IT: Inserisci il costo di gestione per il venditore

en: Enter the information of vendor store.
it_IT: Inserisci le informazioni del negozio del venditore.

en: Enter the message to display on vendor store
it_IT: Inserisci il messaggio da visualizzare sul negozio del venditore

en: Enter the message to display to vendors when they try to create a new product.
it_IT: Inserisci il messaggio da mostrare ai venditori quando tentano di creare un nuovo prodotto.

en: Enter the message to display to vendors when they try to edit an existing product.
it_IT: Inserisci il messaggio da mostrare ai venditori quando tentano di modificare un prodotto esistente.

en: Enter the name of vendor store.
it_IT: Inserisci il nome del negozio del venditore.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
it_IT: Inserisci il numero di giorni prima che un link di download scada, oppure lascia vuoto.

en: Enter the phone number of vendor store.
it_IT: Inserisci il numero di telefono del negozio del venditore.

en: Enter the privacy policy for the vendor
it_IT: Inserisci l'informativa sulla privacy per il venditore

en: Enter the return policy for the vendor
it_IT: Inserisci la politica di reso per il venditore

en: Enter the shipping policy for the vendor
it_IT: Inserisci la politica di spedizione per il venditore

en: Enter the state of vendor store.
it_IT: Inserisci lo stato del negozio del fornitore.

en: Enter the terms and conditions for the vendor
it_IT: Inserisci i termini e le condizioni per il venditore

en: Enter the zip of vendor store.
it_IT: Inserisci il CAP del negozio del venditore.

en: Enter vendor store URL
it_IT: Inserisci l'URL del negozio del venditore

en: Enter vendor store address
it_IT: Inserisci l'indirizzo del negozio del fornitore

en: Enter vendor store address 2
it_IT: Inserisci il secondo indirizzo del negozio del fornitore

en: Enter vendor store city
it_IT: Inserisci la città del negozio del venditore

en: Enter vendor store name
it_IT: Inserisci il nome del negozio del venditore

en: Enter vendor store phone
it_IT: Inserisci il numero di telefono del negozio del venditore

en: Enter vendor store state
it_IT: Inserisci lo stato del negozio del fornitore

en: Enter vendor store zip
it_IT: Inserisci il CAP del negozio del venditore

en: Enter your details to get free marketplace growth ideas, marketing tips & resources – let us support you on your marketplace creation journey!
it_IT: Inserisci i tuoi dettagli per ottenere idee gratuite per la crescita del marketplace, consigli di marketing e risorse – lasciaci supportarti nel tuo percorso di creazione del marketplace!

en: Enter your license keys below to enjoy full access, plugin updates, and support.
it_IT: Inserisci i tuoi codici di licenza qui sotto per usufruire dell'accesso completo, degli aggiornamenti del plugin e del supporto.

en: Error
it_IT: Errore

en: Error ID: %d. %s
it_IT: Errore ID: %s. %s

en: Error ID: %s. %s
it_IT: Errore ID: %s. %s

en: Error: %s
it_IT: Errore: %s

en: Everywhere else
it_IT: Ovunque altrove

en: Exit Wizard
it_IT: Esci dalla procedura guidata

en: Expand All
it_IT: Espandi tutto

en: Expires
it_IT: Scadenza

en: Export Commission
it_IT: Esporta commissione

en: Export Orders
it_IT: Esporta ordini

en: Export Products
it_IT: Esporta Prodotti

en: Export Totals to CSV
it_IT: Esporta Totali in CSV

en: Export all categories
it_IT: Esporta tutte le categorie

en: Export all columns
it_IT: Esporta tutte le colonne

en: Export all products
it_IT: Esporta tutti i prodotti

en: Export custom meta?
it_IT: Esporta meta personalizzati?

en: Export orders
it_IT: Esporta ordini

en: Export product
it_IT: Esporta prodotto

en: Export to CSV
it_IT: Esporta ordini

en: Extend your marketplace
it_IT: Estendi il tuo marketplace

en: Extend your marketplace today with a variety of extensions from us and 3rd party developers.
it_IT: Estendi oggi il tuo marketplace con una varietà di estensioni da noi e da sviluppatori di terze parti.

en: Extended commission options and fees structures
it_IT: Opzioni di commissione estese e strutture tariffarie

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: External URL
it_IT: URL esterno

en: External URL is required.
it_IT: URL esterno è richiesto.

en: External/Affiliate product
it_IT: Prodotto esterno/Affiliato

en: FREE
it_IT: GRATIS

en: Facebook Description
it_IT: Descrizione Facebook

en: Facebook Image
it_IT: Immagine di Facebook

en: Facebook Title
it_IT: Titolo Facebook

en: Facebook URL
it_IT: URL di Facebook

en: Failed to activate plugin
it_IT: Attivazione del plugin non riuscita

en: Failed to mark order as shipped. Please refresh the page and try again.
it_IT: Impossibile contrassegnare l'ordine come spedito. Si prega di aggiornare la pagina e riprovare.

en: Failed to mark this order as shipped. Please contact administrator for assistance.
it_IT: Impossibile contrassegnare questo ordine come spedito. Si prega di contattare l'amministratore per assistenza.

en: Failed to update your settings. Please refresh the page and try again.
it_IT: Impossibile aggiornare le impostazioni. Si prega di aggiornare la pagina e riprovare.

en: Featured Image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Featured Image (also disables the gallery)
it_IT: Immagine in evidenza (disattiva anche la galleria)

en: Featured Product
it_IT: Nuovo prodotto del venditore

en: Featured image is required.
it_IT: L'immagine in evidenza è obbligatoria.

en: Featured product
it_IT: Prodotto in evidenza

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: February
it_IT: Febbraio

en: Fee
it_IT: Tariffa

en: Fee:
it_IT: Tassa:

en: Field
it_IT: Campo

en: Fields to include in the report
it_IT: Campi da includere nel report

en: File Name
it_IT: Nome del file

en: File URL
it_IT: URL del file

en: File name
it_IT: Nome del file

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Filter by %s
it_IT: Filtra per %s

en: Finish!
it_IT: Fatto!

en: Finished processing all orders
it_IT: Elaborazione di tutti gli ordini completata

en: First Name
it_IT: Nome

en: First name
it_IT: Nome

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Fixed Fee
it_IT: Tariffa Fissa

en: Fixed:
it_IT: Fisso:

en: Flat Rate
it_IT: Tariffa fissa

en: Flat rate & table rate shipping module
it_IT: Modulo di spedizione a tariffa fissa e a tariffa tabellare

en: Flat rates are shipping rates that are applied to all orders, regardless of the destination. This is a simple way to set shipping rates for your marketplace.
it_IT: Le tariffe fisse sono tariffe di spedizione applicate a tutti gli ordini, indipendentemente dalla destinazione. Questo è un modo semplice per impostare le tariffe di spedizione per il tuo marketplace.

en: For more information:
it_IT: Per maggiori informazioni:

en: For seamless operation, WC Vendors Marketplace needs WC Vendors Pro 1.8.8 or higher. Please update your outdated version now.
it_IT: Per un funzionamento senza problemi, WC Vendors Marketplace necessita di WC Vendors Pro 1.8.8 o superiore. Si prega di aggiornare ora la tua versione obsoleta.

en: Form Fields
it_IT: Campi del Modulo

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Found a bug?
it_IT: Hai trovato un bug?

en: Free Version
it_IT: Versione Gratuita

en: Free Version WordPress.org Help Forums
it_IT: Forum di Aiuto per la Versione Gratuita su WordPress.org

en: Free international shipping for order spends over this amount. This will override the max shipping charge above.
it_IT: Spedizione internazionale gratuita per ordini superiori a questo importo. Questo sovrascriverà il costo massimo di spedizione sopra.

en: Free international shipping.
it_IT: Spedizione internazionale gratuita.

en: Free national shipping for order spends over this amount. This will override the max shipping charge above.
it_IT: Spedizione nazionale gratuita per ordini superiori a questo importo. Questo sovrascriverà il costo massimo di spedizione sopra.

en: Free national shipping.
it_IT: Spedizione nazionale gratuita.

en: Free shipping order for international shipping
it_IT: Ordine con spedizione gratuita per la spedizione internazionale

en: Free shipping order for national shipping
it_IT: Ordine con spedizione gratuita per la spedizione nazionale

en: Free support
it_IT: Supporto gratuito

en: Fri
it_IT: Ven

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From
it_IT: Da

en: From $199/year
it_IT: Da $199/anno

en: From $69
it_IT: Da:

en: From $69.00
it_IT: Da $69.00

en: From time to time you may wish to stop a Vendor from editing any of their existing products. This allows you to implement some admin control without completely disabling the Vendor.
it_IT: Di tanto in tanto potresti voler impedire a un venditore di modificare uno qualsiasi dei suoi prodotti esistenti. Questo ti consente di implementare un certo controllo amministrativo senza disabilitare completamente il venditore.

en: From time to time, your Vendors may want to show a custom message to customers. This lets your Vendors write a short notice to display at the top of their store pages.
it_IT: Di tanto in tanto, i tuoi venditori potrebbero voler mostrare un messaggio personalizzato ai clienti. Questo consente ai tuoi venditori di scrivere un breve avviso da visualizzare in cima alle loro pagine del negozio.

en: From&hellip; YYYY-MM-DD
it_IT: Da&hellip; YYYY-MM-DD

en: From:
it_IT: Da:

en: Front End Sales Reports
it_IT: Visualizza i rapporti delle vendite del frontend

en: Full Commission:
it_IT: Commissione Totale:

en: Full Featured Frontend Dashboard
it_IT: Dashboard frontend con tutte le funzionalità

en: Full name
it_IT: Nome completo

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Gateway Disabled
it_IT: Gateway disabilitato

en: General
it_IT: Generale

en: Generate CSV
it_IT: Genera CSV

en: Get Advanced Coupons
it_IT: Ottieni Advanced Coupons

en: Get Better Results With
it_IT: Ottieni Risultati Migliori Con

en: Get Now
it_IT: Ottieni ora

en: Get Started
it_IT: Inizia

en: Get WC Vendors Now
it_IT: Ottieni WC Vendors Ora

en: Get WC Vendors Pro
it_IT: Ottieni WC Vendors Pro

en: Get WC Vendors Pro and Unlock All Features
it_IT: Ottieni WC Vendors Pro e sblocca tutte le funzionalità

en: Getting Help
it_IT: Ottenere aiuto

en: Getting Started
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Getting Started Guide
it_IT: Guida introduttiva

en: Give Shipping
it_IT: Spedizione

en: Give Shipping Override
it_IT: Dare Sostituzione Spedizione

en: Give Tax
it_IT: Dai Imposta

en: Give Tax Override
it_IT: Dare Sostituzione Fiscale

en: Give any shipping to %s
it_IT: Dai eventuali spedizioni a %s

en: Give any shipping to the %s
it_IT: Assegna eventuali spedizioni al %s

en: Give any taxes to %s
it_IT: Dai eventuali imposte a %s

en: Give any taxes to the %s
it_IT: Assegna eventuali tasse al %s

en: Global Commission Rate %
it_IT: Tasso di Commissione

en: Go Back
it_IT: Torna Indietro

en: Go to Advanced Coupons Dashboard
it_IT: Vai al Dashboard di Advanced Coupons

en: Gravatar Logo
it_IT: Logo Gravatar

en: Great experience so far. Excellent support from Jamie – very helpful and to the point. Thank you!
it_IT: Ottima esperienza finora. Eccellente supporto da parte di Jamie – molto utile e diretto al punto. Grazie!

en: Great support! Jamie was fantastic. He helped us resolve our issue and even put together a script to help resolve the issue quickly! Thanks WC Vendors team!
it_IT: Ottimo supporto! Jamie è stato fantastico. Ci ha aiutati a risolvere il nostro problema e ha persino messo insieme uno script per risolverlo rapidamente! Grazie team di WC Vendors!

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Gross Commissions
it_IT: Commissioni lorde

en: Gross Sales
it_IT: Vendite lorde

en: Gross Sales Report
it_IT: Rapporto Vendite Lorde

en: Grouped Products
it_IT: Prodotti raggruppati

en: Grouped product
it_IT: Prodotto raggruppato

en: Grouped products
it_IT: Prodotti raggruppati

en: Growth Strategies
it_IT: Strategie di crescita

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Height
it_IT: Altezza

en: Height is required.
it_IT: L'altezza è obbligatoria.

en: Hello and welcome to WC Vendors - The Best WooCommerce Multi Vendor Plugin.
it_IT: Ciao e benvenuto a WC Vendors - Il miglior plugin Multi Vendor per WooCommerce.

en: Hello! A payment was just triggered to mass pay all vendors their due commission.
it_IT: Ciao! Un pagamento è stato appena attivato per pagare in massa a tutti i venditori la loro commissione dovuta.

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Help &amp; Support
it_IT: Aiuto & Supporto

en: Helpful Resources
it_IT: Risorse Utili

en: Hey, I noticed you have been using %s for some time - that's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it_IT: Ehi, ho notato che usi %s da un po' di tempo - fantastico! Potresti farmi un GRANDE favore e dare una valutazione a 5 stelle su WordPress per aiutarci a diffondere la notizia e aumentare la nostra motivazione?

en: Hey, I noticed you have been using WC Vendors Marketplace for some time - that's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it_IT: Ehi, ho notato che usi WC Vendors Marketplace da un po' - fantastico! Potresti farmi un GRANDE favore e dargli una valutazione di 5 stelle su WordPress per aiutarci a diffondere la voce e aumentare la nostra motivazione?

en: Hi there. This is a notification about a %1$s application on %2$s.
it_IT: Ciao. Questa è una notifica riguardante una domanda di %1$s su %2$s.

en: Hi there. This is a notification about a %s application on %s.
it_IT: Ehilà. Questa è una notifica relativa ad una richiesta del venditore su % s.

en: Hi there. This is a notification about a new product on %s.
it_IT: Ehilà. Questa è una notifica di un nuovo prodotto su %s.

en: Hi there. This is a notification about your %1$s application on %2$s.
it_IT: Ciao. Questa è una notifica riguardante la tua applicazione %1$s su %2$s.

en: Hi there. You or another admin has approved a user to be a %1$s on %2$s.
it_IT: Ciao. Tu o un altro amministratore ha approvato un utente per essere un %1$s su %2$s.

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide Map
it_IT: Nascondi mappa

en: Hide items
it_IT: Nascondi Items

en: Hide map
it_IT: Nascondi mappa

en: Hide sku field from %s
it_IT: Nascondi il campo SKU da %s

en: Hide tax fields from %s
it_IT: Nascondi i campi fiscali da %s

en: Highly recommend for new marketplace websites! Their support is outstanding.
it_IT: Consiglio vivamente per i nuovi siti di marketplace! Il loro supporto è eccezionale.

en: Hong Kong Dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: Hour
it_IT: Ora

en: How many orders to show per page on the Vendor Dashboard
it_IT: Quanti ordini mostrare per pagina sulla Dashboard del Venditore

en: How many products to show per page on the Vendor Dashboard
it_IT: Quanti prodotti mostrare per pagina sulla Dashboard del Venditore

en: Hungarian Forint
it_IT: Fiorino ungherese

en: I already did
it_IT: L'ho già fatto

en: I have read and accepted
it_IT: Ho letto e accettato

en: I have read and accepted the
it_IT: Ho letto e accettato i

en: I have read and accepted the <a href="%s">terms and conditions</a>
it_IT: Ho letto e accettato i <a href="%s">termini e le condizioni</a>

en: I have read and accepted the <a target="top" href="%s">terms and conditions</a>.
it_IT: Ho letto e accettato i <a href="%s">termini e le condizioni</a>

en: IPN payment completed
it_IT: Pagamento IPN completato

en: Identicon (Generated)
it_IT: Identicon (Generato)

en: Identifier
it_IT: Identificatore

en: If in doubt, check with the author of the theme.
it_IT: In caso di dubbio, consulta l'autore del tema.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
it_IT: Se si gestisce il magazzino, questo controlla se sono consentiti o meno gli ordini arretrati. Se abilitato, la quantità di magazzino può scendere sotto lo 0.

en: If you are new to WC Vendors then we highly recommend that you go through our <a href="%s">getting started guides</a>.
it_IT: Se sei nuovo a WC Vendors, ti consigliamo vivamente di consultare le nostre <a href="%s">guide introduttive</a>.

en: If you disconnect Stripe, you'll no longer receive automated payouts to your bank and will need to either reconnect or choose another payout method.
it_IT: Se disconnetti Stripe, non riceverai più pagamenti automatici sul tuo conto bancario e dovrai riconnetterti o scegliere un altro metodo di pagamento.

en: If you enter "vendors" your %1$s store will be %1$s/vendors/store-name/
it_IT: Se inserisci "vendors" il tuo negozio %1$s sarà %1$s/vendors/store-name/

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
it_IT: Se ti piace %1$s, lasciaci una valutazione di %2$s. Un grande grazie in anticipo!

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
it_IT: Se hai bisogno di accedere nuovamente alla procedura guidata di configurazione, clicca sul pulsante qui sotto.

en: If you need to manually run the updates, please click on the button below.
it_IT: Se hai bisogno di eseguire manualmente gli aggiornamenti, clicca sul pulsante qui sotto.

en: If you think you have found a bug in WC Vendors you can create a ticket via <a href="%1$s">Github issues</a>. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%2$s">system status report</a>.
it_IT: Se pensi di aver trovato un bug in WC Vendors, puoi creare un ticket tramite <a href="%1$s">Github issues</a>. Per aiutarci a risolvere il tuo problema, sii il più descrittivo possibile e includi il tuo <a href="%2$s">report dello stato del sistema</a>.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Implement BOGO deals and smart cart conditions to create offers that adjust to customer behaviors and cart contents, ensuring timely and relevant discounts.
it_IT: Implementa offerte BOGO e condizioni intelligenti del carrello per creare offerte che si adattano ai comportamenti dei clienti e ai contenuti del carrello, assicurando sconti tempestivi e pertinenti.

en: Import product
it_IT: Importa prodotto

en: In stock
it_IT: Disponibile

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Include the payment method in the email
it_IT: Includi il metodo di pagamento nell'email

en: Includes defining duration, costs, resources, people, calendar display and more
it_IT: Include la definizione di durata, costi, risorse, persone, visualizzazione del calendario e altro

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
it_IT: Aumenta prezzi regolari (importo fisso o percentuale)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
it_IT: Aumentare i prezzi di vendita (importo fisso o percentuale)

en: Insert file URL
it_IT: Inserisci l'URL del file

en: Instagram Username
it_IT: Nome utente di Instagram

en: Install
it_IT: Installa

en: Install Now
it_IT: Installa ora

en: Installed
it_IT: Installato

en: Installing...
it_IT: Installazione in corso...

en: Instant Pay
it_IT: Pagamento instantaneo

en: Instantly pay %1$s their commission when an order is made, and if a %1$s has a valid PayPal email added on their Shop Settings page.
it_IT: Paga immediatamente a %1$s la loro commissione quando viene effettuato un ordine, e se un %1$s ha un'email PayPal valida aggiunta nella pagina delle Impostazioni del Negozio.

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Integration with Simple Auctions plugin to create an auction marketplace just like eBay, Gumtree, or Facebook Marketplace. Allow your vendors to sell auction products right from their dashboard.
it_IT: Integrazione con il plugin Simple Auctions per creare un marketplace di aste proprio come eBay, Gumtree o Facebook Marketplace. Consenti ai tuoi venditori di vendere prodotti all'asta direttamente dalla loro dashboard.

en: Integration with WooCommerce Bookings plugin to let your Vendors create and sell bookable products such as hotel rooms, gym sessions, consultations, equipment rentals and more.
it_IT: Integrazione con il plugin WooCommerce Bookings per consentire ai tuoi venditori di creare e vendere prodotti prenotabili come camere d'albergo, sessioni in palestra, consulenze, affitti di attrezzature e altro ancora.

en: Integration with WooCommerce Subscriptions to allow your vendors to create and sell their own subscription products. Turn your marketplace int oa subscription box service, capture recurring membership fees and more.
it_IT: Integrazione con WooCommerce Subscriptions per consentire ai tuoi venditori di creare e vendere i propri prodotti in abbonamento. Trasforma il tuo marketplace in un servizio di box in abbonamento, cattura quote associative ricorrenti e altro ancora.

en: Integration with WooCommerce Subscriptions to allow your vendors to create and sell their own subscription products. Turn your marketplace into a subscription box service, capture recurring membership fees and more.
it_IT: Integrazione con WooCommerce Subscriptions per consentire ai tuoi venditori di creare e vendere i propri prodotti in abbonamento. Trasforma il tuo marketplace in un servizio di abbonamento, cattura quote associative ricorrenti e altro ancora.

en: Integreate WooCommerce Simple Auctions into the WC Vendors Pro dashboard.
it_IT: Integra WooCommerce Simple Auctions nel cruscotto di WC Vendors Pro.

en: Invalid action.
it_IT: Azione non valida.

en: Invalid end date format. Please use YYYY-MM-DD.
it_IT: Formato data di fine non valido. Si prega di usare YYYY-MM-DD.

en: Invalid nonce
it_IT: Nonce non valido

en: Invalid start date format. Please use YYYY-MM-DD.
it_IT: Formato data di inizio non valido. Si prega di usare YYYY-MM-DD.

en: Invalid user
it_IT: Utente non valido

en: Invalid vendor
it_IT: Venditore non valido

en: Invalid vendor ID
it_IT: ID venditore non valido

en: Inventory
it_IT: Inventario

en: Israeli New Shekel
it_IT: Nuovo shekel israeliano

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
it_IT: Si raccomanda vivamente di eseguire un backup del database prima di procedere. Sei sicuro di voler eseguire l'aggiornamento ora?

en: It looks like you're trying to access the Vendor Dashboard. This feature is available exclusively to registered vendors.
it_IT: Sembra che tu stia cercando di accedere al Vendor Dashboard. Questa funzione è disponibile esclusivamente per i venditori registrati.

en: Item
it_IT: Articolo

en: Item Meta
it_IT: Meta articolo

en: Jan
it_IT: Gen

en: January
it_IT: Gennaio

en: Japanese Yen
it_IT: Yen giapponese

en: Join our marketplace and start selling your products to a wide audience. Click the link below to register and become a vendor today!
it_IT: Unisciti al nostro marketplace e inizia a vendere i tuoi prodotti a un vasto pubblico. Clicca sul link qui sotto per registrarti e diventare venditore oggi stesso!

en: Jul
it_IT: Lug

en: July
it_IT: Luglio

en: Jun
it_IT: Giu

en: June
it_IT: Giugno

en: Keywords
it_IT: Parole chiave

en: Keywords should be comma separated. The product categories/tags will be used if left blank.
it_IT: Le parole chiave devono essere separate da virgole. Le categorie/tags del prodotto verranno utilizzate se lasciate vuote.

en: Knowledge Base
it_IT: Base di Conoscenza

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Labels are shown on the front end, in orders or emails.
it_IT: Le etichette sono mostrate nel front end, negli ordini o nelle email.

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Last 14 days
it_IT: Ultimi 14 giorni

en: Last 3 months
it_IT: Ultimi 3 mesi

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 6 months
it_IT: Ultimi 6 mesi

en: Last 7 days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Last warning, are you sure?
it_IT: Ultimo avvertimento, sei sicuro?

en: Last year
it_IT: Ultimo anno

en: Learn More About WC Vendors Pro
it_IT: Scopri di Più su WC Vendors Pro

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: Learn more about Pro features
it_IT: Scopri di più sulle funzionalità Pro

en: Learn more about plans & features
it_IT: Scopri di più sui piani e le funzionalità

en: Learn more about pro features
it_IT: Scopri di più sulle funzionalità pro

en: Learn more about templates
it_IT: Ulteriori informazioni sui modelli

en: Learn the basics of managing your marketplace
it_IT: Impara le basi per gestire il tuo marketplace

en: Leave blank for default
it_IT: Lascia bianco di default

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
it_IT: Lasciare vuoto per download illimitati.

en: Leave field empty to use product details for SEO.
it_IT: Lascia il campo vuoto per utilizzare i dettagli del prodotto per la SEO.

en: Leave field empty to use product details.
it_IT: Lascia il campo vuoto per utilizzare i dettagli del prodotto.

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Length is required.
it_IT: La lunghezza è obbligatoria.

en: Less Than
it_IT: Meno di

en: Let Vendors control how Facebook shows the description text of their Vendor store page when shared on Facebook and related Meta social networks.
it_IT: Permetti ai venditori di controllare come Facebook mostra il testo della descrizione della loro pagina del negozio quando viene condivisa su Facebook e le reti sociali di Meta correlate.

en: Let Vendors control how Facebook shows the title of their Vendor store page when shared on Facebook and related Meta social networks.
it_IT: Permetti ai venditori di controllare come Facebook mostra il titolo della pagina del loro negozio quando viene condiviso su Facebook e reti sociali Meta correlate.

en: Let Vendors control how X (formerly Twitter) shows the description text of their Vendor store page when shared.
it_IT: Permetti ai venditori di controllare come X (precedentemente Twitter) mostra il testo della descrizione della loro pagina del negozio quando viene condivisa.

en: Let Vendors control how X (formerly Twitter) shows the title of their Vendor store page when shared.
it_IT: Permetti ai venditori di controllare come X (precedentemente Twitter) mostra il titolo della loro pagina del negozio quando viene condivisa.

en: Let Vendors control the image that Facebook shows for the Vendor store page when shared on Facebook and related Meta social networks.
it_IT: Permetti ai venditori di controllare l'immagine che Facebook mostra per la pagina del loro negozio quando viene condivisa su Facebook e le reti sociali di Meta correlate.

en: Let Vendors control the image that X (formerly Twitter) shows for their Vendor store page when shared.
it_IT: Permetti ai venditori di controllare l'immagine che X (precedentemente Twitter) mostra per la loro pagina del negozio quando viene condivisa.

en: Let Your Vendors Create & Sell Their Own Subscriptions
it_IT: Permetti ai tuoi Venditori di Creare e Vendere i propri Abbonamenti

en: Let the Vendor add Google Analytics code to their store pages.
it_IT: Consenti al venditore di aggiungere il codice di Google Analytics alle loro pagine del negozio.

en: Let the Vendor show a message to customers with a notice at the top of their store.
it_IT: Consenti al venditore di mostrare un messaggio ai clienti con un avviso in cima al loro negozio.

en: Let your Vendors create and sell bookable products such as hotel rooms, gym sessions, consultations, equipment rentals and more. Integrates WooCommerce Bookings into WC Vendors opening up a whole range of bookable product possibilities.
it_IT: Permetti ai tuoi Venditori di creare e vendere prodotti prenotabili come camere d'albergo, sessioni in palestra, consulenze, noleggi di attrezzature e altro. Integra WooCommerce Bookings in WC Vendors aprendo un'intera gamma di possibilità di prodotti prenotabili.

en: Let your Vendors enable Vacation Mode which prevents their products being purchased during a specific time period.
it_IT: Consenti ai tuoi venditori di abilitare la modalità Vacanza che impedisce l'acquisto dei loro prodotti durante un periodo di tempo specifico.

en: Let your Vendors set their second store address to show on their store pages. This is great for Vendors with both digital and physical presences.
it_IT: Permetti ai tuoi Fornitori di impostare il loro secondo indirizzo del negozio da mostrare nelle loro pagine. Questo è ottimo per Fornitori con presenze sia digitali che fisiche.

en: Let your Vendors set their store address to show on their store pages. This is great for Vendors with both digital and physical presences.
it_IT: Permetti ai tuoi Fornitori di impostare l'indirizzo del loro negozio da mostrare nelle loro pagine. Questo è ottimo per Fornitori con presenze sia digitali che fisiche.

en: Let your Vendors show a Google Map of their store location on their store pages. This is great for Vendors with both digital and physical presences.
it_IT: Permetti ai tuoi venditori di mostrare una mappa di Google della loro posizione del negozio nelle loro pagine del negozio. Questo è ideale per i venditori con presenza sia digitale che fisica.

en: Lets Vendors create and sell auction based products
it_IT: Permette ai venditori di creare e vendere prodotti basati su aste

en: Lets Vendors create and sell subscription based products
it_IT: Permette ai venditori di creare e vendere prodotti basati su abbonamento

en: Leverage extensive inventory management features
it_IT: Sfruttare funzionalità estese di gestione dell'inventario

en: License
it_IT: Licenza

en: License status:
it_IT: Stato della licenza:

en: Licenses
it_IT: Licenze

en: Limit result set to vendors assigned a specific status.
it_IT: Limita il set di risultati ai venditori assegnati a uno stato specifico.

en: Limit results to those matching a string.
it_IT: Limita i risultati a quelli che corrispondono a una stringa.

en: Linked Products
it_IT: Prodotti

en: LinkedIn URL
it_IT: URL di LinkedIn

en: List
it_IT: Elenco

en: List Display
it_IT: Visualizzazione elenco

en: Live Credentials
it_IT: Credenziali Live

en: Loading failed
it_IT: Caricamento fallito

en: Loading more results&hellip;
it_IT: Caricamento di più risultati&hellip;

en: Loading more results…
it_IT: Caricamento di più risultati...

en: Locate Australian
it_IT: Trova Australiano

en: Lock Edit Products
it_IT: Blocca modifica prodotti

en: Lock Edit Products Message
it_IT: Messaggio di blocco modifica prodotti

en: Lock New Products
it_IT: Blocca nuovi prodotti

en: Lock New Products Message
it_IT: Messaggio di blocco nuovi prodotti

en: Low stock
it_IT: Scorte basse

en: Low stock threshold
it_IT: Soglia di stock basso

en: Low stock threshold is required.
it_IT: La soglia di scorta bassa è obbligatoria.

en: Loyalty
it_IT: Fedeltà

en: Loyalty Program
it_IT: Programma di Fedeltà

en: Make Sure to check the <strong>Used for Variations box</strong>.
it_IT: Assicurati di selezionare la casella <strong>Usato per le variazioni</strong>.

en: Make the terms and conditions checkbox always visible even if become a %s is not checked
it_IT: Rendi sempre visibile la casella di controllo dei termini e condizioni anche se diventa un %s non è selezionato

en: Make the vendor role the primary role for all vendors
it_IT: Rendi il ruolo del venditore il ruolo principale per tutti i venditori

en: Malaysian Ringgit
it_IT: Ringgit malese

en: Manage Inventory (also disables all inventory fields)
it_IT: Gestisci inventario (disattiva anche tutti i campi dell'inventario)

en: Manage Licenses
it_IT: Gestisci Licenze

en: Manage Products
it_IT: Gestisci Prodotti

en: Manage Stock
it_IT: Gestisci stock

en: Manage Stock?
it_IT: Gestire lo Stock?

en: Manage Store Settings
it_IT: Gestisci Impostazioni Negozio

en: Manage Store Shipping
it_IT: Gestisci Spedizioni Negozio

en: Manage coupons
it_IT: Gestisci coupon

en: Manage order status
it_IT: Gestisci stato dell'ordine

en: Manage orders
it_IT: Gestisci ordini

en: Manage ratings
it_IT: Gestisci valutazioni

en: Manage stock is required.
it_IT: Gestione scorte è richiesta.

en: Manage stock?
it_IT: Gestire le scorte?

en: Manage your vendor store details, set commission rates, and control vendor status.
it_IT: Gestisci i dettagli del tuo negozio venditori, imposta le tariffe di commissione e controlla lo stato dei venditori.

en: Manual
it_IT: Manuale

en: Manually approve %s applications
it_IT: Approva manualmente le domande %s

en: Manually approve all %s applications
it_IT: Approva manualmente tutte le domande di %s

en: March
it_IT: Marzo

en: Mark Shipped
it_IT: Segna come Spedito

en: Mark Unshipped
it_IT: Segna come Non Spedito

en: Mark all paid
it_IT: Contrassegna tutto come pagato

en: Mark as shipped
it_IT: Segna come spedito

en: Mark due
it_IT: Segna come dovuto

en: Mark paid
it_IT: Segna come pagato

en: Mark reversed
it_IT: Segna come revocato

en: Mark shipped
it_IT: Segna come spedito

en: Mark unshipped
it_IT: Segna come Non Spedito

en: Marketplace Commissions Total
it_IT: Commissioni Totali del Marketplace

en: Marketplace Dashboard
it_IT: Dashboard del Marketplace

en: Marketplace Dashboard Cache
it_IT: Cache della Dashboard del Marketplace

en: Marketplace Options
it_IT: Opzioni del Marketplace

en: Marketplace Orders Total
it_IT: Ordini Totali del Marketplace

en: Marketplace Products
it_IT: Prodotti del Marketplace

en: Marketplace Revenue Total
it_IT: Entrate Totali del Marketplace

en: Marketplace Settings
it_IT: Impostazioni del marketplace

en: Maximum number of gallery images selected. Please select a maximum of %1$d images.
it_IT: Numero massimo di immagini della galleria selezionato. Si prega di selezionare un massimo di %1$d immagini.

en: Maximum number of items to be returned in result set.
it_IT: Numero massimo di articoli da restituire nel set di risultati.

en: Maximum shipping charged per order for international shipping
it_IT: Spedizione massima addebitata per ordine per la spedizione internazionale

en: Maximum shipping charged per order for national shipping
it_IT: Spedizione massima addebitata per ordine per la spedizione nazionale

en: May
it_IT: Mag

en: Membership
it_IT: Abbonamento

en: Message Content
it_IT: Contenuto del messaggio

en: Message to display to guests attempting to access the vendor dashboard.
it_IT: Messaggio da mostrare agli ospiti che tentano di accedere al dashboard del venditore.

en: Method Title
it_IT: Metodo titolo

en: Mexican Peso
it_IT: Peso messicano

en: Migrate order tracking details
it_IT: Migra i dettagli di tracciamento degli ordini

en: Migrate order tracking details to new storage
it_IT: Migra i dettagli di tracciamento degli ordini al nuovo archivio

en: Migrates the order tracking details from the post meta to the new data storage for orders.
it_IT: Migra i dettagli di tracciamento degli ordini dal post meta al nuovo archivio dati per gli ordini.

en: Minimum shipping charged per order for international shipping
it_IT: Spedizione minima addebitata per ordine per la spedizione internazionale

en: Minimum shipping charged per order for national shipping
it_IT: Spedizione minima addebitata per ordine per la spedizione nazionale

en: Minute
it_IT: Minuto

en: Misc. Settings
it_IT: Impostazioni varie

en: Mon
it_IT: Lun

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: MonsterID (Generated)
it_IT: MonsterID (Generato)

en: Month
it_IT: Mese

en: Month / Date
it_IT: Mese / Data

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: More Than
it_IT: Più di

en: Multiple Commission Types
it_IT: Tipi di commissioni multiple

en: Multiple Commission options
it_IT: Opzioni di commissione multiple

en: Music
it_IT: Musica

en: Mystery Person
it_IT: Persona Misteriosa

en: Name
it_IT: Nome

en: Need Help?
it_IT: Hai bisogno di aiuto?

en: Need more help? Read our getting started guide!
it_IT: Hai bisogno di ulteriore aiuto? Leggi la nostra guida introduttiva!

en: Net Revenue
it_IT: Ricavo Netto

en: Net payment
it_IT: Pagamento netto

en: Never
it_IT: Mai

en: New %s Product - deprecated
it_IT: Nuovo prodotto %s - deprecato

en: New %s product submitted: {product_name}
it_IT: Nuovo prodotto inserito: {product_name}

en: New Customer Order
it_IT: Nuovo ordine del cliente

en: New Taiwan Ddollar
it_IT: Nuovo dollaro taiwanese

en: New Zealand Dollar
it_IT: Dollaro neozelandese

en: New customer order
it_IT: Nuovo ordine del cliente

en: New order emails are sent when a new product is submitted by a %1$s. %2$s
it_IT: Le email per i nuovi ordini vengono inviate quando un nuovo prodotto viene inviato da un %1$s. %2$s

en: New order emails are sent when a new product is submitted by a %s. <strong>This email has been depreciated.</strong>
it_IT: Le email del nuovo ordine sono inviate quando un nuovo prodotto è inserito da un venditore.

en: New order emails are sent when an order is received/paid by a customer. <strong>This email has been deprecated.</strong>
it_IT: Le email dei nuovo ordine sono inviate quando un ordine è ricevuto/pagato da un cliente.

en: New product submitted: {product_name}
it_IT: Nuovo prodotto inserito: {product_name}

en: Next
it_IT: Avanti

en: Next step
it_IT: Passo successivo

en: No
it_IT: Adesso

en: No %s's found
it_IT: Nessun %s trovato

en: No billing address set.
it_IT: Nessun indirizzo di fatturazione impostato.

en: No commission data found
it_IT: Nessun dato di commissione trovato

en: No commission yet
it_IT: Nessuna commissione ancora

en: No commissions found
it_IT: Nessuna commissione trovata

en: No commissions found.
it_IT: Nessuna commissione ancora

en: No customer note.
it_IT: Nessuna nota del cliente.

en: No customer notes.
it_IT: Nessuna nota cliente.

en: No data, please make some sales or select a different time period.
it_IT: Nessun dato, per favore effettua alcune vendite o seleziona un periodo di tempo diverso.

en: No default
it_IT: Nessun predefinito

en: No email address set.
it_IT: Nessun indirizzo email impostato.

en: No orders for this period. Adjust your dates above and click Update, or list new products for customers to buy.
it_IT: Nessun ordine per questo periodo. Regola le date sopra e fai clic su Aggiorna, oppure elenca nuovi prodotti da acquistare per i clienti.

en: No orders found.
it_IT: Nessun ordine trovato.

en: No orders yet.
it_IT: Nessun ordine ancora.

en: No orders.
it_IT: Nessun ordine.

en: No permission to add attributes.
it_IT: Nessuna autorizzazione per aggiungere attributi.

en: No phone number set.
it_IT: Nessun numero di telefono impostato.

en: No products found.
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: No ratings yet.
it_IT: Nessuna valutazione ancora.

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: No shipping address set.
it_IT: Nessun indirizzo di spedizione impostato.

en: No shipping class
it_IT: Nessuna classe di spedizione

en: No tags found
it_IT: Nessun tag trovato

en: No variations added
it_IT: Nessuna variazione aggiunta

en: No vendor ID provided.
it_IT: Nessun ID venditore fornito.

en: No vendors found
it_IT: Nessun fornitore trovato

en: No vendors found to pay. Maybe they haven't set a PayPal address?
it_IT: Nessun venditore trovato per pagare. Forse non hanno impostato un indirizzo di PayPal?

en: None
it_IT: Nessuno

en: Nope, maybe later
it_IT: No, forse più tardi

en: Normal, reverse and sealed (silent) auctions, proxy / auto-bidding
it_IT: Aste normali, inverse e sigillate (silenziose), offerte proxy / automatiche

en: Norwegian krone
it_IT: Corona norvegese

en: Not Connected
it_IT: Non connesso

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Not a vendor.
it_IT: Non è un venditore.

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Not set
it_IT: Non impostato

en: Not shipped
it_IT: Non spedito

en: Note
it_IT: Nota

en: Note to %s in payout.
it_IT: Nota per %s nel pagamento.

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Note: Schedule will only work if instant pay is unchecked
it_IT: Nota: Il programma funzionerà solo se la paga istantanea è deselezionata

en: Notification
it_IT: Notificazione email

en: Notification is sent to %s when an order is cancelled.
it_IT: La notifica viene inviata a %s quando un ordine viene annullato.

en: Notification is sent to %s when an order is paid.
it_IT: La notifica viene inviata a %s quando un ordine viene pagato.

en: Notification is sent to chosen recipient(s) when a %s marks an order shipped.
it_IT: La notifica viene inviata ai destinatari scelti quando un %s segna un ordine come spedito.

en: Notification is sent to chosen recipient(s) when a %s submits a product for approval.
it_IT: La notifica viene inviata ai destinatari scelti quando un %s presenta un prodotto per l'approvazione.

en: Notification is sent to chosen recipient(s) when a user applies to be a %s
it_IT: La notifica viene inviata ai destinatari scelti quando un utente si candida per essere un %s

en: Notification is sent to chosen recipient(s) when admin approves a user to be a %s
it_IT: La notifica viene inviata ai destinatari scelti quando l'amministratore approva un utente per essere un %s

en: Notification is sent to the %s that their application has been approved
it_IT: La notifica viene inviata al %s che la loro candidatura è stata approvata

en: Notification is sent to the %s that their application has been denied
it_IT: La notifica viene inviata al %s che la loro domanda è stata respinta

en: Notification is sent to the %s that their application has been received
it_IT: La notifica viene inviata al %s che la loro candidatura è stata ricevuta

en: Notify vendors - deprecated
it_IT: Notifica venditori

en: November
it_IT: Novembre

en: Now
it_IT: Adesso

en: OR
it_IT: OPPURE

en: Oct
it_IT: Ott

en: October
it_IT: Ottobre

en: Ok, you deserve it!
it_IT: Ok, te lo meriti!

en: On Hold
it_IT: In Attesa

en: On backorder
it_IT: In arretrato

en: Once Weekly
it_IT: Una volta a settimana

en: One Click Setup
it_IT: Installazione con un clic

en: One tag is available, press enter to select it.
it_IT: È disponibile un tag, premi invio per selezionarlo.

en: Only available in Pro
it_IT: Disponibile solo nella versione Pro

en: Only required when doing live transactions.
it_IT: Richiesto solo quando si effettuano delle transazioni.

en: Only support .jpg, .png  files
it_IT: Supporta solo file .jpg, .png

en: Only support .jpg, .png files
it_IT: Supporta solo file .jpg, .png

en: Open
it_IT: Aperto

en: Open Knowledge Base
it_IT: Apri Base di Conoscenza

en: Opens up new marketplace types like subscription boxes, recurring services, and more
it_IT: Apre nuovi tipi di marketplace come box in abbonamento, servizi ricorrenti e altro

en: Optimize coupon management by categorizing, restricting roles, and enabling URL activation to boost engagement and loyalty.
it_IT: Ottimizza la gestione dei coupon categorizzando, restringendo i ruoli e abilitando l'attivazione tramite URL per aumentare il coinvolgimento e la fedeltà.

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order #%1$d marked shipped for %2$s.
it_IT: Ordine n.%1$d segnato come spedito per %2$s.

en: Order #%1$d marked unshipped for %2$s.
it_IT: Ordine n.%1$d segnato come non spedito per %2$s.

en: Order #%s
it_IT: Ordine: %s

en: Order #%s Details
it_IT: Dettagli dell'ordine #%s

en: Order &ndash; %s
it_IT: Ordine &ndash; %s

en: Order Cancelled
it_IT: Ordine Annullato

en: Order ID
it_IT: ID ordine

en: Order Management
it_IT: Gestione degli ordini

en: Order Notes
it_IT: Note dell'Ordine

en: Order Status / Shipped
it_IT: Stato dell'ordine / Spedito

en: Order Total
it_IT: Totale ordine

[ctx: Order date parsed by DateTime::format]
en: M d, Y @ h:i A
it_IT: j M, Y @ h:i A

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
it_IT: %d %b, %Y @ %H:%M

en: Order date:
it_IT: Data dell'ordine:

en: Order marked as unshipped
it_IT: Ordine segnato come non spedito

en: Order marked shipped
it_IT: Ordine contrassegnato come spedito

en: Order marked shipped for %s.
it_IT: Ordine segnato come spedito per %s.

en: Order marked shipped.
it_IT: Ordine segnato come spedito.

en: Order marked unshipped for %s.
it_IT: Ordine segnato come non spedito per %s.

en: Order number:
it_IT: Numero d'ordine:

en: Order number: %s
it_IT: Ordine: %s

en: Order status
it_IT: Stato dell'ordine

[ctx: Order status]
en: Cancelled
it_IT: Annullato

[ctx: Order status]
en: Completed
it_IT: Completato

[ctx: Order status]
en: On hold
it_IT: In attesa

[ctx: Order status]
en: Processing
it_IT: Elaborazione

[ctx: Order status]
en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Order total
it_IT: Totale ordine

en: Order: %s
it_IT: Ordine: %s

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Orders Page
it_IT: Pagina ordini

en: Orders Totals
it_IT: Totali Ordini

en: Orders for %s
it_IT: Ordini per %s

en: Orders marked shipped for all %s.
it_IT: Ordini segnati come spediti per tutti %s.

en: Orders marked shipped.
it_IT: Ordine segnato come spedito.

en: Orders per page
it_IT: Ordini per pagina

en: Orphaned sub orders have been removed.
it_IT: Gli ordini secondari orfani sono stati rimossi.

en: Other Address
it_IT: Altri Indirizzi

en: Our list of extensions for WC Vendors can be found on our website. <a href="%s">Click here to view our extensions list.</a>
it_IT: La nostra lista di estensioni per WC Vendors si trova sul nostro sito web. <a href="%s">Clicca qui per visualizzare la nostra lista di estensioni.</a>

en: Our premium support is fast and efficient, don't wait days for a support response.
it_IT: Il nostro supporto premium è veloce ed efficiente, non aspettare giorni per una risposta.

en: Our support staff regularly check and help our free users at the official plugin WordPress.org help forums. Submit a post there with your question and we'll get back to you as soon as possible.
it_IT: Il nostro staff di supporto controlla regolarmente e aiuta i nostri utenti gratuiti nei forum di aiuto ufficiali del plugin su WordPress.org. Invia un post lì con la tua domanda e ti risponderemo il prima possibile.

en: Our vendor dashboard provides vendors with an integrated frontend experience that blends seamlessly with your theme. Allow vendors to take control of their stores while you can focus on building the marketplace.
it_IT: Il nostro dashboard per i venditori offre un'esperienza frontend integrata che si fonde perfettamente con il tuo tema. Consenti ai venditori di gestire i propri negozi mentre tu puoi concentrarti sulla costruzione del marketplace.

en: Out of stock
it_IT: Non disponibile

en: Outstanding Commissions
it_IT: Commissioni in sospeso

en: Over 100+ Payment Gateways Supported
it_IT: Supportati oltre 100+ Gateway di Pagamento

en: Over the years we've worked thousands of smart store owners that were  frustrated by building innovating WooCommerce solutions to solve even the trickiest of store requirements.
it_IT: Nel corso degli anni abbiamo lavorato con migliaia di proprietari di negozi intelligenti che erano frustrati nel costruire soluzioni WooCommerce innovative per risolvere anche i requisiti di negozio più difficili.

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Packed full of features
it_IT: Ricco di funzionalità

[ctx: Page slug]
en: product_orders
it_IT: Esporta ordini

[ctx: Page slug]
en: shop_settings
it_IT: Impostazioni del negozio

[ctx: Page slug]
en: vendor_dashboard
it_IT: Dashboard venditore

[ctx: Page slug]
en: vendors
it_IT: Venditore

[ctx: Page title]
en: %s Dashboard
it_IT: Dashboard venditore

[ctx: Page title]
en: Orders
it_IT: Ordini

[ctx: Page title]
en: Shop Settings
it_IT: Impostazioni del negozio

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid Add-on
it_IT: Componenti Aggiuntivi a Pagamento

en: Pair with the membership add-on for subscription payments on Vendor memberships
it_IT: Abbina con l'add-on membership per pagamenti di abbonamento sulle iscrizioni dei Venditori

en: Partially Refunded
it_IT: Parzialmente Rimborsato

en: Pay via PayPal!
it_IT: Paga tramite PayPal!

en: Pay your vendors their commissions instantly when the customer purchases. No need to manually pay your vendors.
it_IT: Paga i tuoi fornitori le loro commissioni immediatamente quando il cliente acquista. Non c'è bisogno di pagare manualmente i tuoi fornitori.

en: PayPal Adaptive Payments
it_IT: Pagamenti adattivi PayPal

en: PayPal Adaptive Payments - deprecated do not use
it_IT: PayPal Adaptive Payments - deprecato, non utilizzare

en: PayPal Address
it_IT: Indirizzo PayPal

en: PayPal E-mail
it_IT: E-mail PayPal

en: PayPal Email
it_IT: Email PayPal

en: PayPal MassPay Wallet
it_IT: Portafoglio PayPal MassPay

en: PayPal Payout Method
it_IT: Metodo di Pagamento PayPal

en: PayPal address
it_IT: Indirizzo PayPal

en: Payment message: %s.
it_IT: Messaggio pagamento: %s.

en: Payment method
it_IT: Pagamento IPN completato

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
it_IT: Questo controlla la descrizione che l'utente vede durante il checkout

en: Payment method:
it_IT: Totale Pagamento: %s

en: Payment schedule
it_IT: Scadenze di pagamento

en: Payment status: %s.
it_IT: Stato pagamento: %s.

en: Payment total: %s
it_IT: Totale Pagamento: %s

en: Payment total: %s.
it_IT: Totale pagamento: % s.

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Payout Currency
it_IT: Valuta di pagamento

en: Payout Details
it_IT: Dettagli Pagamento

en: Payout Note
it_IT: Nota di pagamento

en: Payouts
it_IT: Pagamenti

en: Paypal Payout Method
it_IT: Metodo di Pagamento Paypal

en: Paypal email
it_IT: Email Paypal

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Pending %s
it_IT: Venditori in sospeso

en: Pending Applications
it_IT: Richiesta venditore

en: Pending Approval
it_IT: In attesa di approvazione

en: Pending Vendors
it_IT: Venditori in sospeso

en: Percent
it_IT: Percentuale

en: Percent Fee
it_IT: Commissione Percentuale

en: Percent:
it_IT: Percentuale:

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Percentage Fee
it_IT: Tariffa Percentuale

en: Period
it_IT: Periodo

en: Period type for the report
it_IT: Tipo di periodo per il report

en: Permission Denied Message
it_IT: Messaggio di permesso negato

en: Permissions
it_IT: Autorizzazioni

en: Philippine Peso
it_IT: Peso filippino

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone / Landline Number
it_IT: Numero di Telefono / Linea Fissa

en: Pinterest URL
it_IT: URL di Pinterest

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Plain text
it_IT: Testo normale

en: Please
it_IT: Per favore

en: Please Note:
it_IT: Si prega di notare:

en: Please Note: PayPal has deprecated Adaptive Payments. This will soon cease to function.
it_IT: Si prega di notare: PayPal ha deprecato i pagamenti adattivi. Questo smetterà presto di funzionare.

en: Please add a brief description of your product here
it_IT: Si prega di aggiungere una breve descrizione del prodotto qui

en: Please add a full description of your product here
it_IT: Si prega di aggiungere una descrizione completa del prodotto qui

en: Please agree to the terms and conditions
it_IT: Ho letto e accettato i <a href="%s">termini e le condizioni</a>

en: Please contact the website administrator and instruct them that in order for the %s Dashboard to work for logged out users, they must have their My Account page configured and set properly in their WooCommerce settings.
it_IT: Si prega di contattare l'amministratore del sito e istruirlo che, affinché il Dashboard %s funzioni per gli utenti non loggati, deve avere la pagina Il mio account configurata e impostata correttamente nelle impostazioni di WooCommerce.

en: Please delete %qty% characters
it_IT: Si prega di eliminare %qty% caratteri

en: Please delete 1 character
it_IT: Si prega di eliminare 1 carattere

en: Please ensure you have set a page for the Vendor Dashboard.
it_IT: Assicurati di aver impostato una pagina per il Dashboard Venditore.

en: Please enter %qty% or more characters
it_IT: Si prega di inserire %qty% o più caratteri

en: Please enter 1 or more characters
it_IT: Si prega di inserire 1 o più caratteri

en: Please enter a valid commission rate between 0 and 100
it_IT: Inserisci un tasso di commissione valido tra 0 e 100

en: Please enter your bank details below.
it_IT: Inserisci i tuoi dettagli bancari di seguito.

en: Please follow our <a href="%s">debuggin guide</a> to ensure that you have narrowed down the issue.
it_IT: Segui la nostra <a href="%s">guida al debug</a> per assicurarti di aver individuato il problema.

en: Please select a category.
it_IT: Si prega di selezionare una categoria.

en: Please select a product.
it_IT: Si prega di selezionare un prodotto.

en: Please select a tag.
it_IT: Si prega di selezionare un tag.

en: Please set Google Maps API Key
it_IT: Si prega di impostare la chiave API di Google Maps

en: Plugin Uninstall Options
it_IT: Opzioni di Disinstallazione del Plugin

en: Plugin activated successfully
it_IT: Plugin attivato con successo

en: Plugin slug is required
it_IT: È richiesto il plugin slug

en: Plugins & Licenses
it_IT: Plugin e Licenze

en: Policies
it_IT: Politiche

en: Polish Złoty
it_IT: Złoty polacco

en: Postcode
it_IT: CAP

en: Postcode / Zip
it_IT: CAP / Codice postale

en: Pound Sterling
it_IT: Sterlina britannica

en: Premium support
it_IT: Supporto premium

en: Premium support & updates
it_IT: Supporto premium e aggiornamenti

en: Premium ticket based support for all pro users. Annual and lifetime support licenses available.
it_IT: Supporto premium basato su ticket per tutti gli utenti pro. Licenze di supporto annuali e a vita disponibili.

en: Prevent this Vendor from creating new products.
it_IT: Impedisci a questo Venditore di creare nuovi prodotti.

en: Prevent this Vendor from editing existing products.
it_IT: Impedisci a questo venditore di modificare i prodotti esistenti.

en: Prevent vendors from creating new products
it_IT: Impedisci ai venditori di creare nuovi prodotti

en: Prevent vendors from editing existing products
it_IT: Impedisci ai venditori di modificare i prodotti esistenti

en: Preview:
it_IT: Anteprima:

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price (disables sale price)
it_IT: Prezzo (disabilita il prezzo di vendita)

en: Price is required
it_IT: Il prezzo è obbligatorio

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Privacy Policy
it_IT: Informativa sulla Privacy

en: Private
it_IT: Privato

en: Private listing
it_IT: Inserzione privata

en: Private listing is required.
it_IT: Inserzione privata è richiesta.

en: Private listing, hide this product from the catalog.
it_IT: Inserzione privata, nascondi questo prodotto dal catalogo.

en: Pro Feature
it_IT: Funzionalità Pro

en: Pro Version
it_IT: Versione Pro

en: Processed %1$d out of %2$d. %3$s still pending.
it_IT: Elaborati %1$d su %2$d. %3$s ancora in sospeso.

en: Processing
it_IT: In Elaborazione

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product Added. <a href="%s">View product.</a>
it_IT: Prodotto aggiunto. <a href="%s">Visualizza prodotto.</a>

en: Product Data Tabs
it_IT: Titolo prodotto: %s

en: Product Deleted.
it_IT: Prodotto eliminato.

en: Product Duplicated.
it_IT: Prodotto duplicato.

en: Product Handling Fee
it_IT: Costo di gestione del prodotto

en: Product Management
it_IT: Gestione dei prodotti

en: Product Order
it_IT: Ordine del prodotto

en: Product Page Stylesheet
it_IT: Pagina aggiunta prodotto

en: Product Price
it_IT: Prezzo del prodotto

en: Product SEO
it_IT: SEO del prodotto

en: Product SEO (Disables all product SEO fields)
it_IT: SEO del prodotto (disabilita tutti i campi SEO del prodotto)

en: Product SKU must be unique.
it_IT: Il SKU del prodotto deve essere univoco.

en: Product Sales
it_IT: Vendite del prodotto

en: Product Sort Order
it_IT: Ordine di visualizzazione del prodotto

en: Product Title
it_IT: Titolo Prodotto

en: Product Total Sales
it_IT: Vendite totali del prodotto

en: Product Totals
it_IT: Titolo Prodotto

en: Product Type Options
it_IT: Opzioni di tipo

en: Product Types
it_IT: Titolo Prodotto

en: Product URL
it_IT: URL del prodotto

en: Product Updated. <a href="%1$s" target="%2$s">View product.</a>
it_IT: Prodotto aggiornato. <a href="%1$s" target="%2$s">Visualizza prodotto.</a>

en: Product description
it_IT: Descrizione del prodotto

en: Product description is required.
it_IT: La descrizione del prodotto è obbligatoria.

en: Product draft saved, pending review.
it_IT: Bozza del prodotto salvata, in attesa di revisione.

en: Product draft saved.
it_IT: Bozza del prodotto salvata.

en: Product image
it_IT: Titolo Prodotto

en: Product name
it_IT: Nome prodotto

en: Product name is required or too long.
it_IT: Il nome del prodotto è richiesto o troppo lungo.

en: Product short description
it_IT: Descrizione breve del prodotto

en: Product short description is required.
it_IT: La descrizione breve del prodotto è obbligatoria.

en: Product submitted for review. <a href="%1$s" target="%2$s">Preview product.</a>
it_IT: Prodotto inviato per revisione. <a href="%1$s" target="%2$s">Anteprima prodotto.</a>

en: Product submitted for review. <a href="%s">Preview product.</a>
it_IT: Prodotto inviato per revisione. <a href="%s">Anteprima prodotto.</a>

en: Product subtotal:
it_IT: Titolo prodotto: %s

en: Product title: %s
it_IT: Titolo prodotto: %s

en: Product total:
it_IT: Titolo prodotto: %s

en: Product:
it_IT: Prodotto:

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Products per page
it_IT: Prodotti per pagina

en: Program
it_IT: Programma

en: Promotions
it_IT: Promozioni

en: Provide a reason for denying the %s application
it_IT: Fornisci un motivo per negare la domanda %s

en: Provide your Venmo ID or Phone number for your commission payout.
it_IT: Fornisci il tuo ID Venmo o il numero di telefono per il pagamento della commissione.

en: Provider Name:
it_IT: Nome del fornitore:

en: Provider:
it_IT: Fornitore:

en: Provides your marketplace with automatic sales tax calculations using either TaxJar or Avalara tax calculation services.
it_IT: Fornisce al tuo marketplace calcoli automatici delle imposte sulle vendite utilizzando i servizi di calcolo delle tasse di TaxJar o Avalara.

en: Publish Approval
it_IT: Approvazione Pubblicazione

en: Publish product directly without approval
it_IT: Pubblica prodotto direttamente senza approvazione

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Published Date:
it_IT: Data di pubblicazione:

en: Purchase Note
it_IT: Nota di acquisto

en: Purchase Notes
it_IT: Note di acquisto

en: QUANTITY
it_IT: QUANTITÀ

en: Qty
it_IT: Qtà

en: Qty Override
it_IT: Sovrascrittura quantità

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity: %d
it_IT: Quantità: %d

en: Rate
it_IT: Tasso

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Ratings
it_IT: Valutazioni

en: Reactivate
it_IT: Riattiva

en: Ready!
it_IT: Pronto!

en: Reason
it_IT: Motivo

en: Receive payouts efficiently
it_IT: Ricevi pagamenti in modo efficiente

en: Recent Commission
it_IT: Commissione Recente

en: Recipient(s)
it_IT: Destinatari

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Refunded total: %s
it_IT: Totale rimborsato: %s

en: Refunded:
it_IT: Rimborsato:

en: Refunded:
it_IT: Rimborsato:

en: Region
it_IT: Regione

en: Register as a Vendor
it_IT: Registrati come Venditore

en: Registered
it_IT: Registrato

en: Registered Date
it_IT: Data di registrazione

en: Regular Price:
it_IT: Prezzo Regolare:

en: Regular price
it_IT: Prezzo regolare

en: Reject
it_IT: Rifiuta

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Custom Roles
it_IT: Rimuovi Ruoli Personalizzati

en: Remove Image
it_IT: Rimuovi Immagine

en: Remove Row
it_IT: Rimuovi Riga

en: Remove all items
it_IT: Rimuovi tutti gli elementi

en: Remove custom Roles
it_IT: Nessuna nota del cliente.

en: Remove custom roles registered by WC Vendors.
it_IT: Rimuovi i ruoli personalizzati registrati da WC Vendors.

en: Remove file
it_IT: Rimuovi file

en: Remove orphaned sub orders
it_IT: Rimuovi ordini secondari orfani

en: Remove this attribute?
it_IT: Rimuovere questo attributo?

en: Replace Featured Image
it_IT: Sostituisci Immagine in Evidenza

en: Report a bug
it_IT: Rapporti

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Requires
it_IT: Richiede

en: Resend %s new order notification
it_IT: Reinvia notifica di nuovo ordine %s

en: Reset WC Vendor Roles
it_IT: WC Vendors

en: Reset WC Vendors
it_IT: WC Vendors

en: Reset WC Vendors Settings
it_IT: Ripristina Impostazioni WC Vendors

en: Reset WC Vendors roles
it_IT: WC Vendors

en: Retro (Generated)
it_IT: Retro (Generato)

en: Return Policy
it_IT: Politica di Reso

en: Return to Dashboard
it_IT: Torna al Dashboard

en: Return to your dashboard
it_IT: Dashboard venditore

en: Revenue
it_IT: Entrate

en: Reversed
it_IT: Revocato

en: Review
it_IT: Recensione

en: Routing Number
it_IT: Numero identificativo (Tracking number)

en: Routing number
it_IT: Numero di instradamento

en: Rules
it_IT: Regole

en: Run the Setup Wizard
it_IT: Esegui la procedura guidata di configurazione

en: Run the update
it_IT: Esegui l'aggiornamento

en: Run the updater
it_IT: Esegui l'aggiornamento

en: Russian Ruble
it_IT: Rublo russo

en: SEO & Social
it_IT: SEO e Social

en: SEO Meta Description
it_IT: Meta Descrizione SEO

en: SEO Meta Keywords
it_IT: Parole Chiave Meta SEO

en: SEO Title
it_IT: Titolo SEO

en: SEO description
it_IT: Descrizione SEO

en: SEO title
it_IT: Titolo SEO

en: SKU is required.
it_IT: SKU è richiesto.

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
it_IT: SKU si riferisce a un'unità di mantenimento delle scorte, un identificatore unico per ciascun prodotto e servizio distinto che può essere acquistato.

en: Sale End Date:
it_IT: Data Fine Vendita:

en: Sale Price
it_IT: Prezzo di vendita

en: Sale Price:
it_IT: Prezzo di Vendita:

en: Sale Start Date:
it_IT: Data Inizio Vendita:

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
it_IT: Data di fine vendita (formato AAAA-MM-GG o lasciare vuoto)

en: Sale price
it_IT: Prezzo di vendita

en: Sale price is required
it_IT: Il prezzo di vendita è obbligatorio

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
it_IT: Data di inizio vendita (formato AAAA-MM-GG o lasciare vuoto)

en: Sales
it_IT: Vendite

en: Sales Report
it_IT: Rapporto Vendite

en: Sales Report: This month
it_IT: Rapporto vendite: Questo mese

en: Sales Snapshot
it_IT: Riepilogo delle vendite

en: Same as parent
it_IT: Uguale al genitore

en: Sandbox Credentials
it_IT: Credenziali Sandbox

en: Sat
it_IT: Sab

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: Save Draft
it_IT: Salva Bozza

en: Save Pending
it_IT: Salva in sospeso

en: Save Shop Settings
it_IT: Impostazioni del negozio

en: Save Tracking
it_IT: Salva Tracciamento

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save changes before changing page?
it_IT: Salvare le modifiche prima di cambiare pagina?

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Scheduled
it_IT: Programmato

en: Scheduled: The order data will be synced in the background.
it_IT: Pianificato: I dati dell'ordine saranno sincronizzati in background.

en: Scheduled: The order tracking details will be synced in the background.
it_IT: Pianificato: I dettagli di tracciamento dell'ordine saranno sincronizzati in background.

en: Scroll to increment
it_IT: Scorri per incrementare

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search  %s
it_IT: Cerca %s

en: Search Products
it_IT: Cerca Prodotti

en: Search by Shop Name or Username
it_IT: Cerca per Nome Negozio o Nome Utente

en: Search for a product&hellip;
it_IT: Cerca un prodotto&hellip;

en: Search for a tag&hellip;
it_IT: Cerca un tag&hellip;

en: Search for a vendor
it_IT: Cerca un fornitore

en: Search for your address
it_IT: Cerca il tuo indirizzo

en: Search or add a tag&hellip;
it_IT: Cerca o aggiungi un tag&hellip;

en: Search results for "%s" ...
it_IT: Risultati della ricerca per "%s" ...

en: Search vendors
it_IT: Cerca fornitori

en: Searching %s
it_IT: Cercando %s

en: Searching…
it_IT: Ricerca in corso...

en: Secure & Fast Payouts with Stripe
it_IT: Pagamenti Sicuri e Veloci con Stripe

en: Secure & compliant payment gateway trusted by millions
it_IT: Gateway di pagamento sicuro e conforme, fidato da milioni di utenti

en: Security check failed. Please refresh the page and try again.
it_IT: Controllo di sicurezza fallito. Si prega di aggiornare la pagina e riprovare.

en: See all features & pricing
it_IT: Vedi tutte le funzionalità e i prezzi

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select All
it_IT: Seleziona Tutto

en: Select Image
it_IT: Seleziona Immagine

en: Select None
it_IT: Deseleziona Tutto

en: Select a
it_IT: Seleziona un

en: Select a %s&hellip;
it_IT: Seleziona un venditore&hellip;

en: Select a Category
it_IT: Seleziona una categoria

en: Select a File
it_IT: Seleziona un File

en: Select a country&hellip;
it_IT: Seleziona un paese&hellip;

en: Select a page&hellip;
it_IT: Seleziona un venditore&hellip;

en: Select a state&hellip;
it_IT: Seleziona uno stato&hellip;

en: Select a state...
it_IT: Seleziona uno stato...

en: Select action
it_IT: Seleziona azione

en: Select all
it_IT: Seleziona una pagina...

en: Select an Image
it_IT: Seleziona un'Immagine

en: Select an action
it_IT: Seleziona un'azione

en: Select an attribute
it_IT: Seleziona un attributo

en: Select avatar for %s
it_IT: Seleziona l'avatar per %s

en: Select default display for %s list
it_IT: Seleziona la visualizzazione predefinita per l'elenco %s

en: Select none
it_IT: Deseleziona nessuno

en: Select or Upload a Feature Image
it_IT: Seleziona o Carica un'Immagine in Evidenza

en: Select terms
it_IT: Seleziona termini

en: Select the commission payout method for the vendor
it_IT: Seleziona il metodo di pagamento delle commissioni per il venditore

en: Select the commission type for the vendor
it_IT: Seleziona il tipo di commissione per il venditore

en: Select the country of vendor store.
it_IT: Seleziona il paese del negozio del fornitore.

en: Select the pages for relevant frontend features for %s
it_IT: Seleziona le pagine per le funzionalità frontend rilevanti per %s

en: Select the payout method for the vendor
it_IT: Seleziona il metodo di pagamento per il venditore

en: Select the shipping from for the vendor
it_IT: Seleziona la spedizione da per il venditore

en: Select the shipping type for the vendor
it_IT: Seleziona il tipo di spedizione per il venditore

en: Select vendor store country
it_IT: Seleziona il paese del negozio del fornitore

en: Select what will be used to display the %s name throughout the marketplace.
it_IT: Seleziona cosa verrà utilizzato per visualizzare il nome %s in tutto il marketplace.

en: Seller Info
it_IT: Informazioni sul venditore

en: Seller Information
it_IT: Informazioni sul venditore

en: Seller info
it_IT: Informazioni venditore

en: Send the marketplace admin an email each time a payment has been made via the payment schedule options above
it_IT: Invia all'amministratore WooCommerce un'e-mail ogni volta che è stato effettuato un pagamento tramite le opzioni del programma di pagamento sopra

en: Sep
it_IT: Set

en: September
it_IT: Settembre

en: Set Default Variation
it_IT: Imposta variazione predefinita

en: Set Google Maps API Key
it_IT: Imposta la chiave API di Google Maps

en: Set Product Feature Image
it_IT: Imposta Immagine in Evidenza del Prodotto

en: Set commission tiers for your vendors. This allows you to set different commission rates for different sales volumes.
it_IT: Imposta i livelli di commissione per i tuoi venditori. Questo ti permette di impostare tassi di commissione diversi per diversi volumi di vendita.

en: Set different membership levels for Vendors to subscribe to.
it_IT: Imposta diversi livelli di membership per cui i venditori possono iscriversi.

en: Set primary role to %s
it_IT: Imposta ruolo primario su %s

en: Set regular prices
it_IT: Imposta prezzi regolari

en: Set sale prices
it_IT: Impostare i prezzi di vendita

en: Set scheduled sale dates
it_IT: Impostare le date di vendita programmate

en: Set the opening hours for the vendor's store
it_IT: Imposta gli orari di apertura per il negozio del venditore

en: Set variation image
it_IT: Imposta immagine della variazione

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings Form
it_IT: Modulo Impostazioni

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Setup the plugin
it_IT: Imposta il plugin

en: Setup wizard
it_IT: Procedura guidata di configurazione

en: Ship to:
it_IT: Spedire a:

en: Shipment Tracking
it_IT: Tracciamento Spedizione

en: Shipped
it_IT: Spedizione

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo di spedizione

en: Shipping Address 2
it_IT: Indirizzo di spedizione 2

en: Shipping City
it_IT: Città di spedizione

en: Shipping Class
it_IT: Classe di spedizione

en: Shipping Class:
it_IT: Classe di Spedizione:

en: Shipping Country
it_IT: Paese di spedizione

en: Shipping Details
it_IT: Dettagli di spedizione

en: Shipping Fee
it_IT: Tariffa di spedizione

en: Shipping From
it_IT: Spedizione da

en: Shipping Management
it_IT: Gestione delle spedizioni

en: Shipping Policy
it_IT: Politica di Spedizione

en: Shipping Postcode
it_IT: CAP di spedizione

en: Shipping State
it_IT: Stato di spedizione

en: Shipping Subtotal:
it_IT: Subtotale Spedizione:

en: Shipping Total
it_IT: Subtotale Spedizione:

en: Shipping Tracking & Packing Slips<
it_IT: Tracciamento spedizioni e bolle di accompagnamento

en: Shipping Type
it_IT: Tipo di spedizione

en: Shipping address
it_IT: Spedizione

en: Shipping class
it_IT: Classe di spedizione

en: Shipping class is required.
it_IT: La classe di spedizione è richiesta.

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
it_IT: Le classi di spedizione sono utilizzate da determinati metodi di spedizione per raggruppare prodotti simili.

en: Shipping details
it_IT: Dettagli di spedizione

en: Shipping only
it_IT: Solo spedizione

en: Shipping override for %s
it_IT: Sovrascrittura della spedizione per %s

en: Shipping provider
it_IT: Fornitore di spedizioni

en: Shipping status
it_IT: Stato della spedizione

en: Shipping tax
it_IT: Tassa di spedizione

en: Shipping:
it_IT: Spedizione

en: Shipping:
it_IT: Spedizione:

en: Shop Description
it_IT: Descrizione negozio

en: Shop HTML
it_IT: HTML negozio

en: Shop Header
it_IT: Testata Negozio

en: Shop Name
it_IT: Nome negozio

en: Shop Settings
it_IT: Impostazioni del negozio

en: Shop description
it_IT: Descrizione del negozio

en: Shop name
it_IT: Nome del negozio

en: Short Description
it_IT: Breve Descrizione

en: Should you need any help with using or extending WC Vendors, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including code snippets, guides and much more.
it_IT: Se hai bisogno di aiuto per utilizzare o estendere WC Vendors, <a href="%s">leggi la nostra documentazione</a>. Troverai ogni tipo di risorsa, inclusi frammenti di codice, guide e molto altro.

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show Map
it_IT: Mostra mappa

en: Show Orders
it_IT: Mostra ordini

en: Show Shipping Label
it_IT: Mostra Etichetta di Spedizione

en: Show a Trusted Vendor badge on the Vendor's store to indicate they are trusted by the marketplace admin.
it_IT: Mostra un badge di Venditore affidabile sul negozio del Venditore per indicare che sono considerati affidabili dall'amministratore del marketplace.

en: Show a Trusted Vendor badge on the Vendor's store to indicate they are trusted by the marketplace admin. This is a great way to boost trust in the Vendor's store.
it_IT: Mostra un badge di Venditore affidabile sul negozio del Venditore per indicare che sono considerati affidabili dall'amministratore del marketplace. Questo è un ottimo modo per aumentare la fiducia nel negozio del Venditore.

en: Show a Verified Vendor badge on the Vendor's store to indicate they have been verified by the marketplace admin.
it_IT: Mostra un badge di Venditore verificato sul negozio del Venditore per indicare che è stato verificato dall'amministratore del marketplace.

en: Show a Verified Vendor badge on the Vendor's store to indicate they have been verified by the marketplace admin. This can set this based on a Vendor's membership level and it's a great way to boost trust in the Vendor's store.
it_IT: Mostra un badge di Venditore verificato sul negozio del Venditore per indicare che è stato verificato dall'amministratore del marketplace. Questo può essere impostato in base al livello di appartenenza del Venditore ed è un ottimo modo per aumentare la fiducia nel negozio del Venditore.

en: Show all Statuses
it_IT: Visualizza tutti i dati

en: Show all dates
it_IT: Visualizza tutti i dati

en: Show an Untrusted Vendor badge on the Vendor's store to indicate they have not been verified by the marketplace admin.
it_IT: Mostra un badge di Venditore non affidabile sul negozio del Venditore per indicare che non sono stati verificati dall'amministratore del marketplace.

en: Show an Untrusted Vendor badge on the Vendor's store to indicate they have not been verified by the marketplace admin. When used in conjunction with Vendor memberships, this encourages Vendors to upgrade and get the trusted badge.
it_IT: Mostra un badge di Venditore non affidabile sul negozio del Venditore per indicare che non sono stati verificati dall'amministratore del marketplace. Quando utilizzato in combinazione con le appartenenze dei Venditori, questo incoraggia i Venditori a effettuare l'upgrade e ottenere il badge di fiducia.

en: Show map
it_IT: Mostra mappa

en: Show reversed / refunded orders on the order dashboard
it_IT: Mostra gli ordini annullati/rimborsati nel dashboard degli ordini

en: Show reversed orders
it_IT: Mostra ordini annullati

en: Show the "Become a %s" link on WooCommerce my-account page
it_IT: Mostra il link "Diventa un %s" nella pagina il-mio-account di WooCommerce

en: Show the commission due/paid as the product totals instead of the product prices.
it_IT: Mostra la commissione dovuta/pagata come i totali dei prodotti invece dei prezzi dei prodotti.

en: Show the total number of product sales by this vendor on their store. This is a great way to boost trust in Vendors and show end customers how many sales this Vendor has had historically.
it_IT: Mostra il numero totale di vendite di prodotti effettuate da questo venditore nel loro negozio. Questo è un ottimo modo per aumentare la fiducia nei venditori e mostrare ai clienti finali quante vendite ha effettuato storicamente questo venditore.

en: Show:
it_IT: Mostra:

en: Simple Auctions
it_IT: Aste Semplici

en: Simple product
it_IT: Prodotto semplice

en: Simple to setup and get running.
it_IT: Facile da configurare e avviare.

en: Singapore Dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Single Product Header
it_IT: Intestazione del Prodotto Singolo

en: Skip setup
it_IT: Salta configurazione

en: Skip this step
it_IT: Salta questo passaggio

en: Snapchat Username
it_IT: Nome utente Snapchat

en: Sold By
it_IT: Venduto da

en: Sold By Label
it_IT: Etichetta Venduto Da

en: Sold By Separator
it_IT: Separatore Venduto Da

en: Sold by
it_IT: Venduto da

en: Sold by Separator
it_IT: Venduto da:

en: Sold by label
it_IT: Venduto da:

en: Sold individually
it_IT: Venduto individualmente

en: Sold individually is required.
it_IT: È richiesto vendere singolarmente.

en: Solutions
it_IT: Soluzioni

en: Some products have been removed from your cart as the vendor is inactive.
it_IT: Alcuni prodotti sono stati rimossi dal tuo carrello poiché il venditore è inattivo.

en: Something went wrong.
it_IT: Qualcosa è andato storto.

en: Something went wrong. Response from PayPal invalidated this order. Status: %s.
it_IT: Qualcosa è andato storto. La risposta da PayPal invalida questo ordine. Stato: % s.

en: Standard product
it_IT: Prodotto standard

en: Start
it_IT: Inizia

en: Start date
it_IT: Data di inizio

en: Start date cannot be after end date.
it_IT: La data di inizio non può essere successiva alla data di fine.

en: Start date for the report
it_IT: Data di inizio per il report

en: Start receiving payouts faster!
it_IT: Inizia a ricevere pagamenti più velocemente!

en: State
it_IT: Stato

en: State / County
it_IT: Stato / Provincia

en: State/County
it_IT: Stato/Provincia

en: Status
it_IT: Stato

en: Step 1
it_IT: Passo 1

en: Step 2
it_IT: Passo 2

en: Stock QTY
it_IT: Quantità in stock

en: Stock QTY is required.
it_IT: La quantità di magazzino è obbligatoria.

en: Stock Qty:
it_IT: Quantità di Stock:

en: Stock Status
it_IT: Stato stock

en: Stock keeping unit
it_IT: Unità di mantenimento delle scorte

en: Stock qty
it_IT: Quantità in stock

en: Stock quantity.
it_IT: Quantità di magazzino.

en: Stock status
it_IT: Stato dello stock

en: Stock status is required.
it_IT: Lo stato del magazzino è obbligatorio.

en: Store
it_IT: Negozio

en: Store Address
it_IT: Indirizzo del Negozio

en: Store Address 2
it_IT: Indirizzo del Negozio 2

en: Store Banner
it_IT: Banner del Negozio

en: Store City
it_IT: Città del Negozio

en: Store Contact and Address
it_IT: Contatto e Indirizzo del Negozio

en: Store Coordinates
it_IT: Coordinate del Negozio

en: Store Country
it_IT: Paese del Negozio

en: Store Credit
it_IT: Credito del Negozio

en: Store Credit System
it_IT: Sistema di Credito del Negozio

en: Store Description
it_IT: Descrizione del negozio

en: Store Google Analytics
it_IT: Google Analytics del Negozio

en: Store Google Analytics ID
it_IT: ID Google Analytics del Negozio

en: Store HTML
it_IT: HTML del negozio

en: Store Icon
it_IT: Icona del Negozio

en: Store Info
it_IT: Informazioni Negozio

en: Store Information
it_IT: Informazioni sul Negozio

en: Store Latitude
it_IT: Latitudine del Negozio

en: Store Longitude
it_IT: Longitudine del Negozio

en: Store Map
it_IT: Mappa del negozio

en: Store Name is required
it_IT: Il nome del negozio è obbligatorio

en: Store Notice
it_IT: Avviso Negozio

en: Store Notice Message
it_IT: Messaggio di Avviso del Negozio

en: Store Opening Hours
it_IT: Orari di Apertura del Negozio

en: Store Opening Hours Table
it_IT: Tabella Orari di Apertura del Negozio

en: Store Phone
it_IT: Telefono del negozio

en: Store PostCode/Zip
it_IT: Codice Postale del Negozio/Zip

en: Store Ratings
it_IT: Valutazioni del negozio

en: Store SEO
it_IT: SEO del negozio

en: Store Settings
it_IT: Impostazioni del negozio

en: Store Settings Saved
it_IT: Impostazioni del negozio salvate

en: Store State
it_IT: Stato del Negozio

en: Store Vacation
it_IT: Vacanza Negozio

en: Store Vacation Message
it_IT: Messaggio di Vacanza del Negozio

en: Store Website/Blog URL
it_IT: URL del sito/blog del negozio

en: Store address
it_IT: Indirizzo del negozio

en: Store address ( If you disable this, %s shipping will not work.  )
it_IT: Indirizzo del negozio (Se disabiliti questo, la spedizione %s non funzionerà.)

en: Store country
it_IT: Paese del negozio

en: Store description
it_IT: Descrizione del negozio

en: Store name
it_IT: Nome del negozio

en: Store phone
it_IT: Telefono del negozio

en: Store setup step section dismissed
it_IT: Sezione di configurazione del negozio ignorata

en: Store website / Blog URL
it_IT: Sito web del negozio / URL del blog

en: Street address
it_IT: Indirizzo

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submit Products
it_IT: Invia prodotti

en: Submitted by: %s
it_IT: Inviato da: %s

en: Subscribe me
it_IT: Iscrivimi

en: Subscribe to our newsletter! Get product updates, marketplace tips, information and more.
it_IT: Iscriviti alla nostra newsletter! Ricevi aggiornamenti sui prodotti, consigli sul marketplace, informazioni e altro ancora.

en: Subscription Products
it_IT: Prodotti in Abbonamento

en: Subscriptions
it_IT: Sottoscrizioni

en: Subtotal:
it_IT: Subtotale:

en: Success
it_IT: Successo

en: Success!  Your test order is now marked as processing and any vendors will be sent an email as long as you have the Notify Vendors email enabled under WooCommerce--Settings--Emails.
it_IT: Successo! Il tuo ordine di prova è ora contrassegnato come in elaborazione e qualsiasi venditore riceverà un'email fintanto che hai abilitato l'email Notifica Venditori in WooCommerce--Impostazioni--Email.

en: Success. The customer has been notified of your comment.
it_IT: Bene. E' stato notificato il tuo commento al cliente.

en: Success. Your tracking number has been updated.
it_IT: Bene. Il numero identificativo (Tracking number) è stato aggiornato.

en: Successfully switched to Classic Cart/Checkout.
it_IT: Passaggio al Carrello/Checkout Classico avvenuto con successo.

en: Sun
it_IT: Dom

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Support
it_IT: Supporto

en: Support Center
it_IT: Centro di supporto

en: Swedish Krona
it_IT: Corona svedese

en: Swiss Franc
it_IT: Franco svizzero

en: Switch to Classic Cart/Checkout
it_IT: Passa al Carrello/Checkout classico

en: Sync order meta data
it_IT: Sincronizza dati meta dell'ordine

en: System
it_IT: Sistema

en: System status
it_IT: Stato

en: TAX
it_IT: TASSA

en: TOTAL
it_IT: TOTALE

en: Table Rates
it_IT: Tariffe a Tabella

en: Tabs
it_IT: Schede

en: Tags
it_IT: Tag

en: Take credit card payments in 135+ currencies
it_IT: Accetta pagamenti con carta di credito in oltre 135 valute

en: Take your marketplace to the next level.
it_IT: Porta il tuo marketplace al livello successivo.

en: Taking a while? Click here to run it now.
it_IT: Sta impiegando troppo tempo? Clicca qui per eseguirlo ora.

en: Tax
it_IT: Tassa

en: Tax Class
it_IT: Classe fiscale

en: Tax Class:
it_IT: Classe fiscale:

en: Tax Subtotal:
it_IT: Subtotale:

en: Tax Total
it_IT: Totale

en: Tax class
it_IT: Classe fiscale

en: Tax is required.
it_IT: Tassa è richiesta.

en: Tax override for %s
it_IT: Sostituzione fiscale per %s

en: Tax status
it_IT: Stato fiscale

[ctx: Tax status]
en: None
it_IT: Nessuno

en: Tax:
it_IT: Imposta:

en: Tax:
it_IT: Tassa:

en: Taxable
it_IT: Tassabile

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Telegram Username
it_IT: Nome utente di Telegram

en: Terms & Conditions Checkbox
it_IT: Casella di controllo Termini e Condizioni

en: Terms and Conditions
it_IT: Termini e Condizioni

en: Test gateway transaction complete.  Order processing.
it_IT: Transazione del gateway di prova completata. Elaborazione dell'ordine.

en: Test gateway transation complete.  Order processing.
it_IT: Transazione di prova del gateway completata. Elaborazione dell'ordine.

en: Thai Baht
it_IT: Baht thailandese

en: Thanks :)
it_IT: Grazie :)

en: That shop name is already taken. Your shop name must be unique.
it_IT: Il nome del negozio già esiste. Il nome del tuo negozio deve essere unico.

en: That store name is already taken. Your store name must be unique. <br /> Settings have not been saved.
it_IT: Quel nome del negozio è già preso. Il nome del tuo negozio deve essere unico. <br /> Le impostazioni non sono state salvate.

en: The "show_products" argument will be removed in version %s. Please update to use "has_products".
it_IT: L'argomento "show_products" sarà rimosso nella versione %s. Si prega di aggiornare per utilizzare "has_products".

en: The #1 WooCommerce wholesale plugin for adding wholesale prices & managing B2B customers. Trusted by over 25k store owners for managing wholesale orders, pricing, visibility, user roles, and more.
it_IT: Il plugin #1 per il commercio all'ingrosso WooCommerce per aggiungere prezzi all'ingrosso e gestire clienti B2B. Affidato da oltre 25k proprietari di negozi per gestire ordini all'ingrosso, prezzi, visibilità, ruoli utente e altro.

en: The %s store info label
it_IT: L'etichetta informazioni negozio %s

en: The Facebook URL for the vendor's store. This is the URL of the vendor's Facebook page.
it_IT: L'URL di Facebook per il negozio del venditore. Questo è l'URL della pagina Facebook del venditore.

en: The Instagram username for the vendor's store. This is the username of the vendor's Instagram account.
it_IT: Il nome utente di Instagram per il negozio del venditore. Questo è il nome utente dell'account Instagram del venditore.

en: The LinkedIn URL for the vendor's store. This is the URL of the vendor's LinkedIn page.
it_IT: L'URL di LinkedIn per il negozio del venditore. Questo è l'URL della pagina LinkedIn del venditore.

en: The PayPal Adaptive Payments gateway can instantly pay your vendors their due commission (if enabled). Also used to mass pay vendors on a schedule / manual method (if enabled).
it_IT: Il gateway dei pagamenti adattativi PayPal può instantaneamente pagare i tuoi venditori le loro commissioni dovute (se abilitato). Utilizzato anche per pagare in massa i venditori su un programma / metodo manuale (se abilitato).

en: The Pinterest URL for the vendor's store. This is the URL of the vendor's Pinterest page.
it_IT: L'URL di Pinterest per il negozio del venditore. Questo è l'URL della pagina Pinterest del venditore.

en: The Snapchat username for the vendor's store. This is the username of the vendor's Snapchat account.
it_IT: Il nome utente Snapchat per il negozio del venditore. Questo è il nome utente dell'account Snapchat del venditore.

en: The Telegram username for the vendor's store. This is the username of the vendor's Telegram account.
it_IT: Il nome utente Telegram per il negozio del venditore. Questo è il nome utente dell'account Telegram del venditore.

en: The X (formerly Twitter) username for the vendor's store. This is the username of the vendor's X (formerly Twitter) account.
it_IT: Il nome utente X (precedentemente Twitter) per il negozio del venditore. Questo è il nome utente dell'account X (precedentemente Twitter) del venditore.

en: The YouTube URL for the vendor's store. This is the URL of the vendor's YouTube page.
it_IT: L'URL di YouTube per il negozio del venditore. Questo è l'URL della pagina YouTube del venditore.

en: The amount of commission that will be paid to the vendor for products sold. This could be a percentage of the sale price or a fixed amount.
it_IT: L'importo della commissione che sarà pagato al venditore per i prodotti venduti. Questo potrebbe essere una percentuale del prezzo di vendita o un importo fisso.

en: The application is currently: %s
it_IT: Stato richiesta: %s

en: The become a %s label
it_IT: L'etichetta diventa un %s

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it_IT: Le modifiche apportate andranno perse se abbandoni questa pagina.

en: The customer has been notified.
it_IT: Il cliente è stato notificato.

en: The default shipping fee for international shipping, this can be overridden on a per product
it_IT: La tariffa di spedizione predefinita per la spedizione internazionale, può essere sovrascritta per prodotto

en: The default shipping fee within your country, this can be overridden on a per product
it_IT: La tariffa di spedizione predefinita all'interno del tuo paese, può essere sovrascritta per prodotto

en: The email address main payments should go to.
it_IT: I pagamenti dell'indirizzo email principale dovrebbero andare a:

en: The fixed amount that will be paid to the vendor for products sold.
it_IT: L'importo fisso che sarà pagato al venditore per i prodotti venduti.

en: The following wizard will help you configure your marketplace and get your vendors onboard quickly.
it_IT: La seguente procedura guidata ti aiuterà a configurare il tuo marketplace e a far salire a bordo i tuoi venditori rapidamente.

en: The global commission rate for your %s
it_IT: Il tasso di commissione globale per il tuo %s

en: The handling fee that will be charged for each product sold. This is a fee that is added to the product price to cover the cost of shipping and handling.
it_IT: Il costo di gestione che verrà addebitato per ogni prodotto venduto. È un costo aggiunto al prezzo del prodotto per coprire i costi di spedizione e gestione.

en: The image file uploaded does not meet the minimum height required. Minimum image height is %spx.
it_IT: Il file immagine caricato non soddisfa l'altezza minima richiesta. L'altezza minima dell'immagine è %spx.

en: The image file uploaded does not meet the minimum width required. Minimum image width is %spx
it_IT: Il file immagine caricato non soddisfa la larghezza minima richiesta. La larghezza minima dell'immagine è %spx

en: The image file uploaded exceeds the maximum height allowed. Maximum height is %spx
it_IT: Il file immagine caricato supera l'altezza massima consentita. L'altezza massima è %spx

en: The image file uploaded exceeds the maximum width allowed. Maximium width is %spx
it_IT: Il file immagine caricato supera la larghezza massima consentita. La larghezza massima è %spx

en: The location from which products will be shipped. This could be the vendor's physical store, a warehouse, or a fulfillment center.
it_IT: Il luogo da cui verranno spediti i prodotti. Questo potrebbe essere il negozio fisico del venditore, un magazzino o un centro di distribuzione.

en: The maximum international shipping fee charged for an order.
it_IT: La tariffa di spedizione internazionale massima addebitata per un ordine.

en: The maximum national shipping fee charged for an order.
it_IT: La tariffa di spedizione nazionale massima addebitata per un ordine.

en: The message shown to guests when they try to access the vendor dashboard.
it_IT: Il messaggio mostrato agli ospiti quando cercano di accedere al dashboard del venditore.

en: The minimum international shipping fee charged for an order.
it_IT: La tariffa di spedizione internazionale minima addebitata per un ordine.

en: The minimum national shipping fee charged for an order.
it_IT: La tariffa di spedizione nazionale minima addebitata per un ordine.

en: The most customizable eCommerce platform for building your online business.
it_IT: La piattaforma eCommerce più personalizzabile per costruire il tuo business online.

en: The percentage of the sale price that will be paid to the vendor for products sold.
it_IT: La percentuale del prezzo di vendita che sarà pagata al venditore per i prodotti venduti.

en: The plugin has been installed and activated.
it_IT: Il plugin è stato installato e attivato.

en: The plugin is already installed.
it_IT: Il plugin è già installato.

en: The plugin is not valid.
it_IT: Il plugin non è valido.

en: The privacy policy that will be used for the vendor's store. This policy should explain how the vendor collects, uses, and shares customer data.
it_IT: L'informativa sulla privacy che verrà utilizzata per il negozio del venditore. Questa politica dovrebbe spiegare come il venditore raccoglie, utilizza e condivide i dati dei clienti.

en: The product short description will be used if left blank
it_IT: La descrizione breve del prodotto verrà utilizzata se lasciata vuota

en: The product title will be used if left blank
it_IT: Il titolo del prodotto verrà utilizzato se lasciato vuoto

en: The progress is for orders that were pending when this feature was added.
it_IT: Il progresso riguarda gli ordini che erano in sospeso quando è stata aggiunta questa funzione.

en: The results could not be loaded.
it_IT: Impossibile caricare i risultati.

en: The return policy that will be used for the vendor's store. This policy should explain the conditions under which customers can return products for a refund or exchange.
it_IT: La politica di reso che verrà utilizzata per il negozio del venditore. Questa politica dovrebbe spiegare le condizioni alle quali i clienti possono restituire i prodotti per un rimborso o un cambio.

en: The sale will end at the beginning of the set date.
it_IT: La vendita terminerà all'inizio della data impostata.

en: The shipping policy that will be used for the vendor's store. This policy should explain the shipping rates and shipping methods that are available for the vendor's products.
it_IT: La politica di spedizione che verrà utilizzata per il negozio del venditore. Questa politica dovrebbe spiegare le tariffe di spedizione e i metodi di spedizione disponibili per i prodotti del venditore.

en: The sold by label
it_IT: L'etichetta venduto da

en: The sold by separator
it_IT: Il separatore venduto da

en: The store banner is a large image that will be displayed at the top of the vendor's store page.
it_IT: Il banner del negozio è un'immagine grande che verrà visualizzata nella parte superiore della pagina del negozio del venditore.

en: The store icon is a small image that will be displayed next to the vendor's name on the store page.
it_IT: L'icona del negozio è una piccola immagine che verrà visualizzata accanto al nome del venditore sulla pagina del negozio.

en: The terms and conditions that will be used for the vendor's store. This policy should explain the terms of use for the vendor's store, such as the refund policy and the return policy.
it_IT: I termini e le condizioni che verranno utilizzati per il negozio del venditore. Questa politica dovrebbe spiegare i termini di utilizzo del negozio del venditore, come la politica di rimborso e la politica di restituzione.

en: The type of commission that will be paid to the vendor for products sold. This could be a percentage of the sale price or a fixed amount.%1$s
            Available options:%2$s
            - Percentage (Pro)%3$s
            - Percentage + fee (Pro)%4$s
            - Fixed (Pro)%5$s
            - Fixed + fee (Pro)%6$s
            - Sales by vendor (Pro)%7$s
            - Sales by Product (Pro)%8$s
            - Product Price (Pro)
it_IT: Il tipo di commissione che sarà pagata al venditore per i prodotti venduti. Questo potrebbe essere una percentuale del prezzo di vendita o un importo fisso.%1$s
            Opzioni disponibili:%2$s
            - Percentuale (Pro)%3$s
            - Percentuale + tassa (Pro)%4$s
            - Fisso (Pro)%5$s
            - Fisso + tassa (Pro)%6$s
            - Vendite per venditore (Pro)%7$s
            - Vendite per prodotto (Pro)%8$s
            - Prezzo del prodotto (Pro)

en: The type of shipping that will be used for products sold. This could be flat rate shipping, or country table rates
it_IT: Il tipo di spedizione che verrà utilizzato per i prodotti venduti. Potrebbe essere una spedizione a tariffa fissa o tariffe per paese.

en: The vendor dashboard page does not have the correct shortcode. Please add the [wcv_vendor_dashboard] shortcode to the page or select another page.
it_IT: La pagina del cruscotto venditore non ha il shortcode corretto. Si prega di aggiungere il shortcode [wcv_vendor_dashboard] alla pagina o selezionare un'altra pagina.

en: The vendor's city
it_IT: La città del venditore

en: The vendor's country
it_IT: Il paese del fornitore

en: The vendor's state
it_IT: Lo stato del fornitore

en: The vendor's zip code
it_IT: Il codice postale del venditore

en: There was a problem adding the product.
it_IT: C'è stato un problema nell'aggiungere il prodotto.

en: There was a problem deleting the product.
it_IT: C'è stato un problema nell'eliminare il prodotto.

en: There was a problem editing the product.
it_IT: C'è stato un problema nell'editare il prodotto.

en: There was an error loading the dashboard data.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento dei dati della dashboard.

en: There was an error updating the vendor approval.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dell'approvazione del venditore.

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
it_IT: Questi sono gli attributi che saranno preselezionati nel frontend.

en: These are the commission settings for your marketplace
it_IT: Queste sono le impostazioni di commissione per il tuo marketplace

en: These are the general settings for your marketplace
it_IT: Queste sono le impostazioni generali per il tuo marketplace

en: These are the settings for the PayPal Payouts Web. You can manually pay up to 5000 %s by uploading a formatted file to your PayPal business account.
it_IT: Queste sono le impostazioni per PayPal Payouts Web. Puoi pagare manualmente fino a 5000 %s caricando un file formattato nel tuo account aziendale PayPal.

en: These are the settings for the individual %s stores.
it_IT: Queste sono le impostazioni per i singoli negozi %s.

en: These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WC Vendors.
it_IT: Questi file potrebbero aver bisogno di essere aggiornati per garantire la compatibilità con la versione corrente di WC Vendors.

en: These options are effective when uninstalling the plugin. If "Delete All Data" is checked all this plugin's data will be removed, uncheck it to choose what to delete when uninstalling the plugin.
it_IT: Queste opzioni sono efficaci quando si disinstalla il plugin. Se "Elimina Tutti i Dati" è selezionato, tutti i dati di questo plugin verranno rimossi, deselezionalo per scegliere cosa eliminare durante la disinstallazione del plugin.

en: These pages used on the front end by %s.
it_IT: Queste pagine vengono utilizzate nel front-end da %s.

en: These settings are for the vendors list page.
it_IT: Queste impostazioni sono per la pagina dell'elenco venditori.

en: This Month so Far
it_IT: Questo mese finora

en: This controls the description which the user sees during checkout.
it_IT: Questo controlla la descrizione che l'utente vede durante il checkout

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
it_IT: Questo controlla la riga dell'oggetto dell'email. Lasciare vuoto per utilizzare l'oggetto predefinito: %s.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
it_IT: Questo controlla la linea del soggetto dell'email. Lascia bianco per usare il soggetto di default: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
it_IT: Questo controlla l'intestazione principale contenuta nella notifica email. Lasciare vuoto per utilizzare l'intestazione predefinita: %s.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
it_IT: Questo controlla il contenuto della testata principale senza notificazione mail. Lascia bianco per usare la testata di default: <code>%s</code>.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
it_IT: Questo controlla il titolo che l'utente vede durante il checkout.

en: This controls what product data tabs the %s can use
it_IT: Questo controlla quali schede di dati prodotto il %s può utilizzare

en: This controls what product data tabs will be hidden from the %s
it_IT: Questo controlla quali schede di dati del prodotto saranno nascoste da %s

en: This controls what product type options are hidden from the %s
it_IT: Questo controlla quali opzioni di tipo di prodotto sono nascoste da %s

en: This controls what product type options the %s can use
it_IT: Questo controlla quali opzioni di tipo di prodotto il %s può utilizzare

en: This controls what product types are hidden from the %s
it_IT: Questo controlla quali tipi di prodotto sono nascosti da %s

en: This controls what product types the %s can create
it_IT: Questo controlla quali tipi di prodotto il %s può creare

en: This email has been deprecated.
it_IT: Questa email è stata deprecata.

en: This enables the %1$s shop description on the %1$s store page.
it_IT: Questo abilita la descrizione del negozio %1$s sulla pagina del negozio %1$s.

en: This enables the %s shop header template and disables the shop description text.
it_IT: Questo abilita il template dell'intestazione del negozio %s e disabilita il testo della descrizione del negozio.

en: This enables the %s shop header template.
it_IT: Questo abilita il template dell'intestazione del negozio %s.

en: This enables the sold by labels used to show which %s shop the product belongs to
it_IT: Questo abilita le etichette venduto da utilizzate per mostrare a quale negozio %s appartiene il prodotto

en: This field is required. Please upload or choose a file.
it_IT: Questo campo è obbligatorio. Si prega di caricare o scegliere un file.

en: This gateway will set orders to processing upon receipt allowing you to test transactions in your store.  Some WooCommerce included gateways have problems with this - you should use this gateway for all of your non-PayPal testing.
it_IT: Questo gateway imposterà gli ordini in elaborazione al ricevimento, permettendoti di testare le transazioni nel tuo negozio. Alcuni gateway inclusi in WooCommerce hanno problemi con questo - dovresti utilizzare questo gateway per tutti i tuoi test non-PayPal.

en: This information will be emailed to the customer.
it_IT: Queste informazioni saranno inviate via email al cliente.

en: This is a notification about a new product on %s.
it_IT: Ehilà. Questa è una notifica di un nuovo prodotto su %s.

en: This is a test gateway -- not to be used on live sites for live transactions. <a href="http://www.wcvendors.com/" target="top">Click here to visit WCVendors.com</a>.
it_IT: Questo è un gateway di test - non da utilizzare su siti live per transazioni reali. <a href="http://www.wcvendors.com/" target="top">Clicca qui per visitare WCVendors.com</a>.

en: This is displayed on each of your products.
it_IT: Questo è mostrato su tutti i tuoi prodotti.

en: This is displayed on your <a href="%s">shop page</a>.
it_IT: Questo è mostrato sulla tua <a href="%s">pagina del negozio</a>.

en: This is displayed on your.
it_IT: Questo è visualizzato sul tuo.

en: This is not compatible with any of our existing extensions.
it_IT: Questo non è compatibile con nessuna delle nostre estensioni esistenti.

en: This is required
it_IT: Questo è richiesto

en: This is the name of the download shown to the customer.
it_IT: Questo è il nome del download mostrato al cliente.

en: This is your store contact number
it_IT: Questo è il numero di contatto del tuo negozio

en: This lets you choose which products are part of this group.
it_IT: Questo ti permette di scegliere quali prodotti fanno parte di questo gruppo.

en: This message is shown to guests when they try to access the vendor dashboard.
it_IT: Questo messaggio è mostrato agli ospiti quando cercano di accedere al dashboard del venditore.

en: This optional page allows you to define terms and conidtions %s need to agree to before applying to your marketplace.
it_IT: Questa pagina facoltativa ti consente di definire i termini e le condizioni che %s devono accettare prima di candidarsi al tuo marketplace.

en: This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_orders]</code>
it_IT: Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_orders]</code>

en: This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_shop_settings]</code>
it_IT: Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_shop_settings]</code>

en: This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_vendor_dashboard]</code>
it_IT: Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_vendor_dashboard]</code>

en: This page should contain the following shortcode. <code>[wcv_vendorslist]</code>
it_IT: Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode. <code>[wcv_vendorslist]</code>

en: This page should contain the following shortcode:
it_IT: Questa pagina dovrebbe contenere il seguente shortcode:

en: This process will take some time. Order display and commission calculations may not be accurate until this finishes.
it_IT: Questo processo richiederà del tempo. La visualizzazione degli ordini e i calcoli delle commissioni potrebbero non essere accurati finché non sarà completato.

en: This product is not available for purchase due to the vendor being inactive.
it_IT: Questo prodotto non è disponibile per l'acquisto perché il venditore è inattivo.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
it_IT: Questo testo verrà mostrato sul pulsante che collega al prodotto esterno.

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all your products.
it_IT: Questo strumento ti permette di generare e scaricare un file CSV contenente un elenco di tutti i tuoi prodotti.

en: This value should be a valid number.
it_IT: Questo valore dovrebbe essere un numero valido.

en: This value should be a valid price.
it_IT: Questo valore dovrebbe essere un prezzo valido.

en: This will add vendor IDs and sub order IDs to all orders to make it easier to query orders based on vendor ID or vendor order ID.
it_IT: Questo aggiungerà gli ID del venditore e gli ID degli ordini secondari a tutti gli ordini per facilitare l'interrogazione degli ordini basati su ID del venditore o ID dell'ordine del venditore.

en: This will clean up all sub-orders that are duplicate or not attached to a parent order.
it_IT: Questo pulirà tutti gli ordini secondari che sono duplicati o non allegati a un ordine principale.

en: This will create missing vendor sub-orders for all orders that are missing them.
it_IT: Questo creerà ordini secondari del venditore mancanti per tutti gli ordini che ne sono privi.

en: This will enable the WYSIWYG editor and for the %1$s shop description. You can enable or disable this per %1$s by editing the %1$s user account.
it_IT: Questo abiliterà l'editor WYSIWYG e per la descrizione del negozio %1$s. Puoi abilitare o disabilitare questo per ciascun %1$s modificando l'account utente %1$s.

en: This will output custom CSS on the product edit page
it_IT: Questo produrrà CSS personalizzato sulla pagina di modifica del prodotto

en: This will redirect the WordPress registration to WooCommerce my-account page for registration.
it_IT: Questo reindirizzerà la registrazione di WordPress alla pagina il-mio-account di WooCommerce per la registrazione.

en: This will remove all orphaned sub orders
it_IT: Questo rimuoverà tutti gli ordini secondari orfani

en: This will reset the wcvendors roles ( vendor & pending_vendor ), back to the default capabilities.
it_IT: Questo ripristinerà i ruoli wcvendors (vendor & pending_vendor) alle capacità predefinite.

en: This will reset wcvendors back to defaults. This DELETES ALL YOUR Settings.
it_IT: Questo ripristinerà wcvendors ai valori predefiniti. QUESTO CANCELLA TUTTE LE TUE Impostazioni.

en: Thu
it_IT: Gio

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Tips and tricks to expand your marketplace
it_IT: Suggerimenti e trucchi per espandere il tuo marketplace

en: Title
it_IT: Titolo

en: To
it_IT: A

en: To&hellip; YYYY-MM-DD
it_IT: A&hellip; YYYY-MM-DD

en: To:
it_IT: A:

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
it_IT: Attiva/Disattiva "Scaricabile"

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
it_IT: Attiva/Disattiva "Abilitato"

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
it_IT: Attivare/Disattivare "Gestisci stock"

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
it_IT: Attiva/Disattiva "Virtuale"

en: Top 10 Vendors
it_IT: Top 10 Venditori

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Amount
it_IT: Importo Totale

en: Total Commission
it_IT: Commissione Totale

en: Total Commission due: %s
it_IT: Commissione dovuta

en: Total Due
it_IT: Totale Dovuto

en: Total Due In Range
it_IT: Totale Dovuto Nell'Intervallo

en: Total Gross Sales
it_IT: Totale Vendite Lorde

en: Total Order
it_IT: Totale Ordine

en: Total Orders
it_IT: Ordini totali

en: Total Paid
it_IT: Totale Pagato

en: Total Paid In Range
it_IT: Totale Pagato Nell'Intervallo

en: Total Product Sold
it_IT: Totale Prodotti Venduti

en: Total Reversed
it_IT: Totale Stornato

en: Total Reversed In Range
it_IT: Totale Stornato Nell'Intervallo

en: Total Shipping
it_IT: Spedizione Totale

en: Total Tax
it_IT: Tassa Totale

en: Total due in range
it_IT: Totale dovuto nel range

en: Total paid in range
it_IT: Totale pagato in gamma

en: Total reversed in range
it_IT: Totale invertita nel range

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Totals
it_IT: Totali

en: Totals Display
it_IT: Totali

en: Tracking
it_IT: Link identificativo (Tracking link):

en: Tracking Number:
it_IT: Numero di Tracciamento:

en: Tracking information not updated. Please refresh the page and try again.
it_IT: Informazioni di tracciamento non aggiornate. Si prega di aggiornare la pagina e riprovare.

en: Tracking link:
it_IT: Link di tracciamento:

en: Tracking number
it_IT: Numero identificativo (Tracking number)

en: Tracking number:
it_IT: Numero di tracciamento:

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Trusted Vendor
it_IT: Venditore affidabile

en: Trusted by millions globally
it_IT: Fidato da milioni in tutto il mondo

en: Try again
it_IT: Riprova

en: Tue
it_IT: Mar

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type in a product name to start searching...
it_IT: Digita il nome di un prodotto per iniziare la ricerca...

en: USAGE TRACKING PERMISSION REQUEST
it_IT: RICHIESTA DI AUTORIZZAZIONE AL TRACCIAMENTO DELL'USO

en: United States Dollar
it_IT: Dollaro statunitense

en: Unknown Vendor
it_IT: Venditore Sconosciuto

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unlock More Features with WC Vendors Pro!
it_IT: Sblocca Altre Funzionalità con WC Vendors Pro!

en: Unlock full frontend dashboard features
it_IT: Sblocca tutte le funzionalità del dashboard frontend

en: Untrusted Vendor
it_IT: Venditore non affidabile

en: Up To
it_IT: Fino a

en: Up sells
it_IT: Upsell

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
it_IT: Gli up-sells sono prodotti che raccomandi invece del prodotto attualmente visualizzato, ad esempio, prodotti più redditizi o di qualità migliore o più costosi.

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update %s
it_IT: Aggiorna %s

en: Update Now
it_IT: Aggiorna ora

en: Update tracking number
it_IT: Aggiorna numero identificativo (Tracking link)

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: Upgrade Now
it_IT: Aggiorna ora

en: Upgrade To Pro
it_IT: Aggiorna a Pro

en: Upgrade To WC Vendors Pro Today
it_IT: Aggiorna a WC Vendors Pro oggi

en: Upgrade to Pro
it_IT: Aggiorna a Pro

en: Upgrade to Pro!
it_IT: Passa alla versione Pro!

en: Upgrade to WC Vendors Pro
it_IT: Upgrade a WC Vendors Pro

en: Upgrade to WC Vendors Pro to access a comprehensive set of advanced fields and functionalities. With the Pro version, you can:
it_IT: Aggiorna a WC Vendors Pro per accedere a un set completo di campi avanzati e funzionalità. Con la versione Pro, puoi:

en: Upgrade to WC Vendors Pro!
it_IT: Upgrade a WC Vendors Pro!

en: Upgrade to get commission options like Tiered Commissions and more features.
it_IT: Aggiorna per ottenere opzioni di commissione come Commissioni a livelli e altre funzionalità.

en: Upgrade today to extend the features of your marketplace.
it_IT: Aggiorna oggi per estendere le funzionalità del tuo marketplace.

en: Upgrade your marketplace today!
it_IT: Aggiorna il tuo marketplace oggi!

en: Upload Facebook image
it_IT: Carica immagine di Facebook

en: Upload X (formerly Twitter) image
it_IT: Carica immagine X (precedentemente Twitter)

en: Upload an image for the %s
it_IT: Carica un'immagine per il %s

en: Upload the Facebook image for the vendor
it_IT: Carica l'immagine di Facebook per il venditore

en: Upload the X (formerly Twitter) image for the vendor
it_IT: Carica l'immagine X (precedentemente Twitter) per il venditore

en: Upload the banner for vendor store.
it_IT: Carica il banner per il negozio del venditore.

en: Upload the icon for vendor store.
it_IT: Carica l'icona per il negozio del venditore.

en: Upload vendor store banner
it_IT: Carica il banner del negozio del venditore

en: Upload vendor store icon
it_IT: Carica l'icona del negozio del venditore

en: Upsells / Cross sells
it_IT: Upsell / Vendite incrociate

en: Usage Tracking
it_IT: Tracciamento dell'uso

en: Use WooCommerce Registration
it_IT: Registrazione

en: Use the payment gateway for your region to make sure your customers can pay seamlessly. Any payment gateway written for WooCommerce can be used.
it_IT: Utilizza il gateway di pagamento per la tua regione per assicurarti che i tuoi clienti possano pagare senza problemi. Qualsiasi gateway di pagamento scritto per WooCommerce può essere utilizzato.

en: Used for variations
it_IT: Utilizzato per le variazioni

en: User ID for the report
it_IT: ID utente per il report

en: Utilize advanced shipping options
it_IT: Utilizzare opzioni di spedizione avanzate

en: Value(s)
it_IT: Valore(i)

en: Variable product
it_IT: Prodotto variabile

en: Variation #%1$s of %2$s
it_IT: Variante #%1$s di %2$s

en: Variation Description:
it_IT: Descrizione della variazione:

en: Variation Image
it_IT: Immagine della Variazione

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
it_IT: Ordine del menù delle variazioni (determina la posizione nella lista delle variazioni)

en: Variation price (required)
it_IT: Prezzo della variazione (obbligatorio)

en: Variations
it_IT: Variazioni

en: Vendor
it_IT: Venditore

en: Vendor Dashboard
it_IT: Dashboard del venditore

en: Vendor ID
it_IT: ID Venditore

en: Vendor Information
it_IT: Informazioni sul Venditore

en: Vendor Management
it_IT: Gestione Venditori

en: Vendor Sales
it_IT: Vendite del venditore

en: Vendor Store Widgets
it_IT: Widget del negozio del venditore

en: Vendor Verification
it_IT: Verifica del venditore

en: Vendor access to sales reports & commissions
it_IT: Accesso dei venditori a rapporti sulle vendite e commissioni

en: Vendor approved.
it_IT: Fornitore approvato.

en: Vendor cannot be approved. Please make sure the vendor is pending.
it_IT: Il fornitore non può essere approvato. Assicurati che il fornitore sia in attesa.

en: Vendor cannot be denied. Please make sure the vendor is pending.
it_IT: Il fornitore non può essere rifiutato. Assicurati che il fornitore sia in attesa.

en: Vendor denied.
it_IT: Fornitore rifiutato.

en: Vendor has been activated.
it_IT: Il fornitore è stato attivato.

en: Vendor has been deactivated.
it_IT: Il fornitore è stato disattivato.

en: Vendor is already active.
it_IT: Il fornitore è già attivo.

en: Vendor is already inactive.
it_IT: Il fornitore è già inattivo.

en: Vendor is enabled
it_IT: Il venditore è abilitato

en: Vendor is trusted
it_IT: Il venditore è affidabile

en: Vendor is verified
it_IT: Il venditore è verificato

en: Vendor stores templates are more advanced
it_IT: I modelli dei negozi dei fornitori sono più avanzati

en: Vendors
it_IT: Venditore

en: Vendors List Settings
it_IT: Impostazioni Elenco Venditori

en: Vendors Shipped
it_IT: Il venditore ha spedito

en: Vendors can add SEO to their store and products
it_IT: I fornitori possono aggiungere SEO al loro negozio e ai loro prodotti

en: Vendors can add all their own social media profile links
it_IT: I fornitori possono aggiungere tutti i loro link ai profili dei social media

en: Vendors can add their own banner and store icon
it_IT: I fornitori possono aggiungere il proprio banner e l'icona del negozio

en: Vendors can add their own coupons that only apply to their products
it_IT: I fornitori possono aggiungere i propri coupon che si applicano solo ai loro prodotti

en: Vendors can manage their resources and their bookings
it_IT: I venditori possono gestire le loro risorse e le loro prenotazioni

en: Vendors have a comprehensive shipping system available. Either flat rate or table rate based.
it_IT: I fornitori hanno a disposizione un sistema di spedizione completo. Basato su tariffa fissa o tariffa tabellare.

en: Vendors have a main dashboard showing sales reports and recent orders and products.
it_IT: I venditori hanno una dashboard principale che mostra i rapporti di vendita e gli ordini e prodotti recenti.

en: Vendors have advanced shipment tracking including shipping providers
it_IT: I fornitori hanno un avanzato sistema di tracciamento delle spedizioni inclusi i fornitori di spedizione

en: Vendors have complete front end product management
it_IT: I venditori hanno una gestione completa dei prodotti front end

en: Vendors have more control over their order notes
it_IT: I fornitori hanno più controllo sulle note d'ordine

en: Vendors have the ability to print a shipping label with a picking list
it_IT: I fornitori hanno la possibilità di stampare un'etichetta di spedizione con un elenco di selezione

en: Vendors shipped
it_IT: Il venditore ha spedito

en: Vendors vacation module is included as part of pro not an extra addon
it_IT: Il modulo di vacanza dei fornitori è incluso come parte del pro e non come addon extra

en: Vendors will be able to create bookable products
it_IT: I venditori potranno creare prodotti prenotabili

en: Venmo ID
it_IT: ID Venmo

en: Verifed Vendor
it_IT: Venditore verificato

en: Versatile Gift Card
it_IT: Carta Regalo Versatile

en: Versatile Gift Card Solutions
it_IT: Soluzioni Versatili per Carte Regalo

en: View
it_IT: Visualizza

en: View All
it_IT: Vedi Tutto

en: View All Orders
it_IT: Visualizza tutti gli ordini

en: View All Ratings
it_IT: Visualizza tutte le valutazioni

en: View Extensions
it_IT: Visualizza Items

en: View Full Report
it_IT: Visualizza il rapporto completo

en: View Order
it_IT: Visualizza Ordine

en: View Order Notes
it_IT: Visualizza ordini

en: View Orders
it_IT: Visualizza ordini

en: View Pending Orders
it_IT: Visualizza ordini in sospeso

en: View Products
it_IT: Visualizza prodotti

en: View Settings
it_IT: Visualizza Impostazioni

en: View Store
it_IT: Visualizza Negozio

en: View WC Vendors documentation
it_IT: Visualizza la documentazione di WC Vendors

en: View WC Vendors settings
it_IT: Visualizza le impostazioni di WC Vendors

en: View Your Store
it_IT: Visualizza ordini

en: View customer billing address fields
it_IT: Visualizza campi indirizzo di fatturazione del cliente

en: View customer name
it_IT: Visualizza nome cliente

en: View customer phone number
it_IT: Visualizza numero di telefono del cliente

en: View customer shipping address fields
it_IT: Visualizza campi indirizzo di spedizione del cliente

en: View customer shipping name
it_IT: Visualizza nome di spedizione del cliente

en: View daily sales report
it_IT: Visualizza rapporto delle vendite giornaliere

en: View dashboard menu
it_IT: Visualizza il menu della dashboard

en: View extensions
it_IT: Visualizza Items

en: View items
it_IT: Visualizza Items

en: View order
it_IT: Visualizza ordine

en: View order menu
it_IT: Visualizza il menu degli ordini

en: View order notes
it_IT: Visualizza note dell'ordine

en: View order overview
it_IT: Visualizza panoramica ordini

en: View order report
it_IT: Visualizza rapporto ordini

en: View overview report
it_IT: Visualizza rapporto di sintesi

en: View product
it_IT: Visualizza prodotto

en: View product menu
it_IT: Visualizza il menu dei prodotti

en: View product status report
it_IT: Visualizza rapporto stato prodotto

en: View ratings menu
it_IT: Visualizza il menu delle valutazioni

en: View ratings report
it_IT: Visualizza rapporto valutazioni

en: View sales overview
it_IT: Visualizza panoramica vendite

en: View sales report chart
it_IT: Visualizza grafico rapporto vendite

en: View statement report
it_IT: Visualizza il rapporto sull'estratto conto

en: View store
it_IT: Visualizza negozio

en: View store settings menu
it_IT: Visualizza il menu delle impostazioni del negozio

en: View top earning report
it_IT: Visualizza rapporto dei maggiori guadagni

en: View top selling report
it_IT: Visualizza rapporto dei più venduti

en: View vendor notices
it_IT: Visualizza avvisi fornitori

en: Virtual
it_IT: Virtuale

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
it_IT: I prodotti virtuali sono intangibili e non vengono spediti.

en: Visible on the product page
it_IT: Visibile nella pagina del prodotto

en: Visit Store
it_IT: Visita il negozio

en: Visit WordPress.org Forums
it_IT: Visita i Forum di WordPress.org

en: Visit community forums
it_IT: Visita i forum della community

en: WC Vendor roles successfully reset.
it_IT: Ruoli WC Vendor ripristinati con successo.

en: WC Vendors &rsaquo; Setup Wizard
it_IT: WC Vendors &rsaquo; Procedura guidata di configurazione

en: WC Vendors 2.0 is a major update.
it_IT: WC Vendors 2.0 è un aggiornamento importante.

en: WC Vendors 2.0 is a major update. This is not compatible with any of our existing extensions. You should test this update on a staging server before updating. Backup your site and update your theme and extensions, and <a href="%s">review update details here</a> before upgrading.
it_IT: WC Vendors 2.0 è un aggiornamento importante. Questo non è compatibile con nessuna delle nostre estensioni esistenti. Dovresti testare questo aggiornamento su un server di staging prima di aggiornare. Effettua un backup del tuo sito e aggiorna il tuo tema e le estensioni, e <a href="%s">rivedi i dettagli dell'aggiornamento qui</a> prima di procedere.

en: WC Vendors Bookings Integration
it_IT: Integrazione WC Vendors Bookings

en: WC Vendors Extensions
it_IT: WC Vendors

en: WC Vendors Github
it_IT: WC Vendors

en: WC Vendors Marketplace
it_IT: WC Vendors

en: WC Vendors Marketplace requires WooCommerce to run. Please install WooCommerce and activate before attempting to activate again.
it_IT: WC Vendors Marketplace richiede WooCommerce per funzionare. Si prega di installare WooCommerce e attivarlo prima di tentare di attivare nuovamente.

en: WC Vendors Marketplace requires WooCommerce to run. You can download
it_IT: WC Vendors Marketplace richiede WooCommerce per funzionare. Puoi scaricare

en: WC Vendors Membership allows you to create and sell membership plans to your vendors. Setting different limits for your vendors on what products they can sell. Set different  membership levels that your vendors can subscribe to and pay a monthly fee.
it_IT: WC Vendors Membership ti permette di creare e vendere piani di membership ai tuoi venditori. Imposta diversi limiti per i tuoi venditori su quali prodotti possono vendere. Imposta diversi livelli di membership a cui i tuoi venditori possono iscriversi e pagare una quota mensile.

en: WC Vendors Premium Support
it_IT: Supporto Premium di WC Vendors

en: WC Vendors Pro
it_IT: WC Vendors

en: WC Vendors Pro 1.5.0 is required to run WC Vendors 2.0.0.
it_IT: WC Vendors Pro 1.5.0 è richiesto per eseguire WC Vendors 2.0.0.

en: WC Vendors Pro 1.5.0 is required to run WC Vendors 2.0.0. Your current version %s will be deactivated. Please upgrade to the latest version.
it_IT: WC Vendors Pro 1.5.0 è richiesto per eseguire WC Vendors 2.0.0. La tua versione attuale %s sarà disattivata. Si prega di aggiornare all'ultima versione.

en: WC Vendors Pro has all the tools & features to help you build a thriving marketplace that both your customers and Vendors will love. Provide a true frontend multi-vendor experience to rival the big platforms. Grow your marketplace faster with WC Vendors Pro.
it_IT: WC Vendors Pro ha tutti gli strumenti e le funzionalità per aiutarti a costruire un marketplace fiorente che sia i tuoi clienti che i venditori ameranno. Fornisci una vera esperienza multi-vendor frontend per rivaleggiare con le grandi piattaforme. Fai crescere il tuo marketplace più velocemente con WC Vendors Pro.

en: WC Vendors Pro support staff have been FANTASTIC!! I have been so pleasantly surprised by the response times & valuable assistance. It’s wonderful that WC Vendors believes in providing exceptional customer service. Well done to WC Vendors & their support team, please keep up the great work :)!
it_IT: Il personale di supporto di WC Vendors Pro è stato FANTASTICO!! Sono stato piacevolmente sorpreso dai tempi di risposta e dall'assistenza preziosa. È meraviglioso che WC Vendors creda nel fornire un servizio clienti eccezionale. Ben fatto a WC Vendors e al loro team di supporto, per favore continuate così :)!

en: WC Vendors Pro will take your marketplace to the next level all while saving you time and money.
it_IT: WC Vendors Pro porterà il tuo marketplace al livello successivo risparmiando tempo e denaro.

en: WC Vendors Settings
it_IT: Impostazioni WC Vendors

en: WC Vendors Simple Auctions Integration
it_IT: Integrazione WC Vendors Simple Auctions

en: WC Vendors Stripe Connect will let you not only take credit card payments across your marketplace with Stripe, the worlds largest payment gateway, but it will also let you automatically pay your Vendors commission to fully automate your marketplace..
it_IT: WC Vendors Stripe Connect ti permetterà non solo di accettare pagamenti con carta di credito nel tuo marketplace con Stripe, il più grande gateway di pagamento al mondo, ma ti permetterà anche di pagare automaticamente la commissione ai tuoi Venditori per automatizzare completamente il tuo marketplace.

en: WC Vendors Subscriptions Integration
it_IT: Integrazione WC Vendors Subscriptions

en: WC Vendors Tax provides your marketplace with automatic sales tax calculations using either TaxJar or Avalara tax calculation services. No more manually entering tax tables. Ensure you have accurate sales tax calculations between your vendors and your customers.
it_IT: WC Vendors Tax fornisce al tuo marketplace calcoli fiscali automatici sulle vendite usando i servizi di calcolo fiscale di TaxJar o Avalara. Non è più necessario inserire manualmente le tabelle fiscali. Assicurati di avere calcoli fiscali accurati tra i tuoi venditori e i tuoi clienti.

en: WC Vendors Test Gateway
it_IT: WC Vendors

en: WC Vendors WooCommerce Subscriptions integrates WooCommerce Subscriptions with WC Vendors, allowing your vendors to create and sell their own subscription products. Capture more revenue with recurring payments and recurring commissions.
it_IT: WC Vendors WooCommerce Subscriptions integra WooCommerce Subscriptions con WC Vendors, permettendo ai tuoi venditori di creare e vendere i propri prodotti in abbonamento. Cattura più entrate con pagamenti ricorrenti e commissioni ricorrenti.

en: WC Vendors data update
it_IT: WC Vendors

en: WC Vendors data update complete. Thank you for updating to the latest version!
it_IT: Aggiornamento dei dati di WC Vendors completato. Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!

en: WC Vendors database update in progress
it_IT: Aggiornamento del database di WC Vendors in corso

en: WC Vendors has a huge and growing knowledge base of articles to help you learn more about running a successful marketplace. Check out the %1$sgetting started guide now%2$s.
it_IT: WC Vendors ha una vasta e crescente base di conoscenze di articoli per aiutarti a saperne di più su come gestire un marketplace di successo. Consulta ora la %1$sguida introduttiva%2$s.

en: WC Vendors has the most comprehensive shipping system of any marketplace plugin. Let vendors manage their shipping. Flat rate or table rate shipping is available. Don’t let shipping stop your marketplace from succeeding!
it_IT: WC Vendors ha il sistema di spedizione più completo di qualsiasi plugin per marketplace. Lascia che i venditori gestiscano la loro spedizione. Spedizione a tariffa fissa o a tariffa variabile è disponibile. Non lasciare che la spedizione impedisca al tuo marketplace di avere successo!

en: WC Vendors is brought to you by the same team that's behind Advanced Coupons, Wholesale Suite, and a whole host of other WooCommerce-based solutions. We've been in the WordPress space for over a decade.
it_IT: WC Vendors è stato creato dallo stesso team dietro Advanced Coupons, Wholesale Suite e tutta una serie di altre soluzioni basate su WooCommerce. Siamo nello spazio WordPress da oltre un decennio.

en: WC Vendors legacy emails are enabled. Please migrate your email templates to the new system.
it_IT: Le email legacy di WC Vendors sono abilitate. Si prega di migrare i modelli di email al nuovo sistema.

en: WC Vendors legacy emails are enabled. Please migrate your email templates to the new system. <a href="%s">Click here to view your email settings.</a>
it_IT: Le email legacy di WC Vendors sono abilitate. Si prega di migrare i modelli di email al nuovo sistema. <a href="%s">Clicca qui per visualizzare le impostazioni email.</a>

en: WC Vendors on WordPress.org
it_IT: WC Vendors su WordPress.org

en: WC Vendors was successfully reset. All settings have been reset.
it_IT: WC Vendors è stato ripristinato con successo. Tutte le impostazioni sono state ripristinate.

en: WELCOME TO WC VENDORS MARKETPLACE!
it_IT: BENVENUTO IN WC VENDORS MARKETPLACE!

en: Wallet (PayPal or Venmo)
it_IT: Portafoglio (PayPal o Venmo)

en: Wavatar (Generated)
it_IT: Wavatar (Generato)

en: We are not taking any new applications at this time.
it_IT: Al momento non accettiamo nuove domande.

en: We have a list of 3rd party developer extensions that inetegrate with WC Vendors and WC Vendors Pro on our website.
it_IT: Abbiamo una lista di estensioni di sviluppatori terzi che si integrano con WC Vendors e WC Vendors Pro sul nostro sito web.

en: We have already created the required page for %s. Click here to review or click next to use defaults
it_IT: Abbiamo già creato la pagina richiesta per %s. Clicca qui per rivederla o clicca su avanti per usare le impostazioni predefinite.

en: We noticed that you're using the new Cart/Checkout experience in WooCommerce.
it_IT: Abbiamo notato che stai utilizzando la nuova esperienza Carrello/Checkout in WooCommerce.

en: We're here to help you get the most out of WC Vendors.
it_IT: Siamo qui per aiutarti a ottenere il massimo da WC Vendors.

en: We're proud to present WC Vendors - a state of the art solution for adding multi-vendor capabilities to easily create a destination where vendors can list and sell their items.
it_IT: Siamo orgogliosi di presentare WC Vendors - una soluzione all'avanguardia per aggiungere funzionalità multi-vendor e creare facilmente una destinazione dove i venditori possono elencare e vendere i loro articoli.

en: We're thrilled you're using our tool and invite you to try our other tools as well.
it_IT: Siamo entusiasti che tu stia utilizzando il nostro strumento e ti invitiamo a provare anche gli altri nostri strumenti.

en: Wed
it_IT: Mer

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Weekly
it_IT: Settimanale

en: Weight
it_IT: Peso

en: Weight in decimal form
it_IT: Peso in forma decimale

en: Weight is required.
it_IT: Il peso è obbligatorio.

en: Welcome to WC Vendors Help &amp; Support
it_IT: Benvenuto nell'Aiuto & Supporto di WC Vendors

en: What happen when I disconnect?
it_IT: Cosa succede quando mi disconnetto?

en: What people are saying
it_IT: Cosa dicono le persone

en: What's included in WC Vendors Pro?
it_IT: Cosa è incluso in WC Vendors Pro?

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email
it_IT: Quando lo stock del prodotto raggiunge questa quantità, sarai notificato via email

en: Which columns should be exported?
it_IT: Quali colonne dovrebbero essere esportate?

en: Which product category should be exported?
it_IT: Quale categoria di prodotto dovrebbe essere esportata?

en: Which product types should be exported?
it_IT: Quali tipi di prodotto dovrebbero essere esportati?

en: Widgth
it_IT: Larghezza

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Width is required.
it_IT: La larghezza è obbligatoria.

en: Wk
it_IT: Set

en: WooCommerce Bookings Integration<
it_IT: Integrazione con WooCommerce Bookings

en: WooCommerce here
it_IT: WooCommerce qui

en: WooCommerce: Mass payments for vendors update
it_IT: WooCommerce: I pagamenti di massa per aggiornamento venditori

en: WordPress Admin
it_IT: Amministrazione WordPress

en: Wrap up &amp; next steps
it_IT: Conclusione e prossimi passi

en: X (formerly Twitter) Description
it_IT: Descrizione X (precedentemente Twitter)

en: X (formerly Twitter) Image
it_IT: Immagine X (precedentemente Twitter)

en: X (formerly Twitter) Title
it_IT: Titolo X (precedentemente Twitter)

en: X (formerly Twitter) Username
it_IT: Nome utente X (precedentemente Twitter)

en: Year
it_IT: Anno

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, export all custom meta
it_IT: Sì, esporta tutti i meta personalizzati

en: You are already an approved vendor, no need to apply
it_IT: Sei già un venditore approvato, non c'è bisogno di fare domanda

en: You are not allowed to submit products.
it_IT: Non sei autorizzato a inviare prodotti.

en: You are not allowed to submit products. <a href="%s">Go Back</a>
it_IT: Non sei autorizzato a inviare prodotti. <a href="%s">Torna Indietro</a>

en: You can add CSS in this textarea, which will be loaded on the WooCommerce product edit page for %s in the WordPress admin.
it_IT: Puoi aggiungere CSS in quest'area di testo, che verrà caricato sulla pagina di modifica del prodotto WooCommerce per %s nell'admin di WordPress.

en: You can add CSS in this textarea, which will be loaded on the product add/edit page for %s
it_IT: Puoi aggiungere codice CSS in questa area di testo, che sarà caricato sulla pagina aggiungi/modifica dei venditori.

en: You can approve or deny the application at the following link %s
it_IT: Puoi approvare o negare la domanda al seguente link %s

en: You can approve or deny the application at the following link <a href="%1$s">%1$s</a>
it_IT: Puoi approvare o rifiutare la domanda al seguente link <a href="%1$s">%1$s</a>

en: You can now start adding products to your marketplace.
it_IT: Ora puoi iniziare ad aggiungere prodotti al tuo marketplace.

en: You can only select %qty% tags
it_IT: Puoi selezionare solo %qty% tag

en: You can only select %s categories
it_IT: Puoi selezionare solo %s categorie

en: You can only select %s category
it_IT: Puoi selezionare solo %s categoria

en: You can only select 1 tag
it_IT: Puoi selezionare solo 1 tag

en: You can signup for a sandbox developer account <a href="%s">here</a>. You need a developer account if you want to enable Sandbox mode for testing.
it_IT: Puoi iscriverti ad un account sandbox sviluppatore <a href="%s">qui</a>. Tu hai bisogno di un account sviluppatore se tu vuoi abilitare il Sandbox mode per i test.

en: You can't edit inactive vendor.
it_IT: Non puoi modificare un fornitore inattivo.

en: You do not have permission to access this section. If you believe this is an error, please contact the marketplace administrator!
it_IT: Non hai il permesso di accedere a questa sezione. Se credi che questo sia un errore, contatta l'amministratore del marketplace!

en: You do not have permission to activate plugins
it_IT: Non hai il permesso di attivare i plugin

en: You do not have sufficient permissions to install and activate plugins.
it_IT: Non hai permessi sufficienti per installare e attivare plugin.

en: You don't have permission to view orders.
it_IT: Non hai il permesso di visualizzare gli ordini.

en: You have no orders during this period.
it_IT: Non hai nessun ordine in questo periodo.

en: You have no sales during this period.
it_IT: Non hai vendite in questo periodo.

en: You have reached the maximum number of gallery images.
it_IT: Hai raggiunto il numero massimo di immagini della galleria.

en: You have received an order from %s.
it_IT: Hai ricevuto un ordine da %s. Ecco i dettagli:

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
it_IT: Hai ricevuto un ordine da %s. Ecco i dettagli:

en: You have received an order. The order is as follows:
it_IT: Hai ricevuto un ordine da %s. Ecco i dettagli:

en: You haven't made any sales yet.
it_IT: Non hai venduto ancora niente.

en: You haven't selected a product's orders to view! Please go back to the %s Dashboard and click Show Orders on the product you'd like to view.
it_IT: Non hai selezionato gli ordini di un prodotto da visualizzare! Si prega di tornare alla Dashboard Vendor e fare clic su Visualizza ordini sul prodotto che si desidera visualizzare.

en: You must accept the terms and conditions to become a %s.
it_IT: Devi accettare i termini e condizioni per diventare un %s.

en: You must accept the terms and conditions to become a vendor.
it_IT: Devi accettare i termini e le condizioni per diventare un venditore.

en: You must have an <a href="%s">Application ID</a> to process live transactions. You do not need one for testing in Sandbox mode.
it_IT: Devi avere un <a href="%s">Application ID</a> per processare le transazioni inserite. Tu non ne hai bisogno per il testing nel Sandbox mode.

en: You need type something in the note field
it_IT: Devi digitare qualcosa nel campo delle note

en: You should test this update on a staging server before updating.
it_IT: Dovresti testare questo aggiornamento su un server di staging prima di aggiornare.

en: You're Connected to Stripe
it_IT: Sei Connesso a Stripe

en: You've left the comment field empty!
it_IT: Hai lasciato il campo di commento vuoto!

en: YouTube URL
it_IT: URL di YouTube

en: Your PayPal address can be used to manually send you your commission.
it_IT: Il tuo indirizzo PayPal è usato per inviare a te la tua commissione.

en: Your PayPal address can be used to send you your commission.
it_IT: Il tuo indirizzo PayPal è usato per inviare a te la tua commissione.

en: Your PayPal address is not a valid email address.
it_IT: Il tuo indirizzo PayPal non è un indirizzo email valido.

en: Your PayPal address is used to send you your commission.
it_IT: Il tuo indirizzo PayPal viene utilizzato per inviarti la tua commissione.

en: Your Venmo ID or Phone number
it_IT: Il tuo ID Venmo o numero di telefono

en: Your account has not yet been approved to become a %s.  When it is, you will receive an email telling you that your account is approved!
it_IT: Il tuo account non è ancora stato approvato per diventare un venditore. Quando la tua richiesta verrà approvata, riceverai un'email con l'aggiornamento della tua richiesta!

en: Your account is not setup as a %s.
it_IT: Il tuo account non è un account venditore.

en: Your application has been submitted.
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: Your application is currently: %s
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: Your application to become a %s has been approved.
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: Your application to become a %s has been denied.
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: Your application was not submitted. Please refresh the page and then try again.
it_IT: La tua richiesta non è stata inviata. Si prega di aggiornare la pagina e riprovare.

en: Your commission payout will be via this method.
it_IT: Il pagamento della tua commissione sarà tramite questo metodo.

en: Your commission will be paid to this wallet.
it_IT: La tua commissione verrà pagata su questo portafoglio.

en: Your company / Blog URL
it_IT: La tua azienda / URL del blog

en: Your database is being updated in the background, this may take a while.
it_IT: Il tuo database viene aggiornato in background, questo potrebbe richiedere del tempo.

en: Your database is being updated in the background.
it_IT: Il tuo database viene aggiornato in background.

en: Your marketplace is ready!
it_IT: Il tuo marketplace è pronto!

en: Your order has been cancelled.
it_IT: Il tuo ordine è stato annullato.

en: Your order has been cancelled. The order is as follows:
it_IT: Il tuo ordine è stato annullato. L'ordine è il seguente:

en: Your order has been shipped
it_IT: Il tuo ordine è stato spedito

en: Your settings have been saved.
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: Your shop name is public and must be unique.
it_IT: Il nome del tuo negozio è pubblico e deve essere unico.

en: Your store is currently inactive. Please contact support if you feel this is a mistake.
it_IT: Il tuo negozio è attualmente inattivo. Si prega di contattare il supporto se si ritiene che si tratti di un errore.

en: Your store name must be unique
it_IT: Il nome del tuo negozio deve essere unico

en: Your store phone number
it_IT: Il numero di telefono del tuo negozio

en: Your theme (%1$s) contains outdated copies of some WC Vendors template files.
it_IT: Il tuo tema (%1$s) contiene copie obsolete di alcuni file modello di WC Vendors.

en: Your username: %s
it_IT: Il tuo nome utente: %s

en: Zip
it_IT: CAP

en: [{blogname}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
it_IT: [{blogname}] Nuovo ordine del cliente ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] New product submitted by {vendor_name} - {product_name}
it_IT: [{blogname}] Nuovo prodotto inserito da {vendor_name} - {product_name}

en: [{blogname}] Your %s application has been {status}
it_IT: [{blogname}] La richiesta per diventare venditore è stata {status}

en: [{blogname}] Your order has been shipped ({order_number}) - {order_date}
it_IT: [{blogname}] Il tuo ordine è stato spedito ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] %s has marked shipped ({order_number}) - {order_date}
it_IT: [{blogname}] Il tuo ordine è stato spedito ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] New %s product submitted by {vendor_name} - {product_name}
it_IT: [{blogname}] Nuovo prodotto inserito da {vendor_name} - {product_name}

en: [{site_title}] New Customer Order ({order_number}) - {order_date}
it_IT: [{blogname}] Nuovo ordine del cliente ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Order Cancelled ({order_number}) - {order_date}
it_IT: [{site_title}] Ordine Annullato ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Your %s application has been approved
it_IT: [{site_title}] La tua candidatura %s è stata approvata

en: [{site_title}] Your %s application has been denied
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: [{site_title}] Your %s application has been received
it_IT: La tua richiesta è stata inviata.

en: [{site_title}] Your vendor application has been approved
it_IT: [{blogname}] La richiesta per diventare venditore è stata {status}

en: [{site_title}] {user_name} has applied to be a %s
it_IT: [{site_title}] {user_name} ha fatto domanda per essere un %s

en: [{site_title}] {user_name} has been approved to be a %s
it_IT: [{site_title}] {user_name} è stato approvato per essere un %s

en: added %s ago
it_IT: Aggiunto %s giorni fà

en: and ready to receive hassle-free payouts directly to your bank.
it_IT: e pronto a ricevere pagamenti senza problemi direttamente sul tuo conto bancario.

en: approved
it_IT: approvata

en: denied
it_IT: negata

en: e.g. IWHRNDX123456789
it_IT: es. IWHRNDX123456789

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
it_IT: Caricamento fallito

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
it_IT: Caricamento di più risultati&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
it_IT: Nessuna corrispondenza trovata

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
it_IT: Elimina %qty% caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
it_IT: Elimina 1 carattere

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
it_IT: Inserisci %qty% o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
it_IT: Inserisci 1 o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
it_IT: Ricerca in corso&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
it_IT: Puoi selezionare solo %qty% articoli

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
it_IT: Puoi selezionare solo 1 articolo

en: from last month
it_IT: rispetto al mese scorso

en: here
it_IT: qui

en: login
it_IT: accedi

en: order
it_IT: Ordine

en: orders
it_IT: Ordini

en: pending
it_IT: ricevuta

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
it_IT: Da&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
it_IT: A&hellip;

en: system status page
it_IT: pagina di stato del sistema

en: terms and conditions
it_IT: termini e condizioni

en: the terms and conditions
it_IT: i termini e le condizioni

en: to be active
it_IT: essere attivo

en: variation added
it_IT: variazione aggiunta

en: variations added
it_IT: variazioni aggiunte

en: vendor found
it_IT: fornitore trovato

en: vendors found
it_IT: fornitori trovati

en: x products
it_IT: x prodotti

en: yyy-mm-dd
it_IT: yyyy-mm-dd

en: — No change —
it_IT: — Nessun cambiamento —
